| alexandradlr a întrebat:

Ce efecte negative are lipsa de somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probleme cu inima, atac cardiac - moarte prematura, se taie cativa ani din viata daca nu doarme 7-8 ore in fiecare noapte

| Violleta2022 a răspuns:

Declanseaza boli mentale debutand cu stare de oboseala, uneori dureri de cap, ameteli, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie, diabet, tumori si cancere.

| relian a răspuns:

Ce efecte negative are putea fi? poti si muri,fara sa dormi mori,simplu.
Nu stiu exact dupa cate zile sau ce timp,dar daca creierul nu ia pauza sa se odihneasca, mori, asta e cel mai grav efect al lipse somnului.
Alte efecte care apar prima data ar fi : atentie slabita, dezorientare, gindire mai inceata, reactii mai slabe si intirziate etc.

| Sophieka a răspuns:

Sau nu patesti toate cele enumerate de Violetta, dar vei fi mereu cu o energie scazuta, poate chiar apatica si poti avea pierderi (in general mici) de memorie si dificultate in concentrare si nerabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand cartea asta cu multă căldură:

https://www.elefant.ro/......8480023b32