anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce este aslo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ASLO= anticorpi anti-streptolizina O. Este un anticorp sintetizat impotriva streptococilor hemolitici de catre organism. Dupa infectie, titrul (nivelul) ASLO ramane ridicat ani de zile, dar nu ofera imunitate impotriva unei noi reinfectari.
ASLO nu are valoare decat daca e urmarit in dinamica. Oricat de mare ar fi valoarea, ea indica doar ca a existat o infectie cu streptococ. Daca peste 1-2 luni, valoarea scade (nu la normal, dar scade), inseamna ca infectia este veche, vindecata. Daca ASLO creste inseamna ca infectia este activa si trebuie tratata.

4 răspunsuri:
| bubu_7778 a răspuns:

ASLO este analiza care determina in sangele bolnavilor anticorpii antistreptococici.Acesti anticorpi cresc in afectiuni ca febra reumatismala, ( cardita, poliartrita, choreea minor, noduli subcutanati, eritem ), glomerulonefrita poststreptococica.Analiza ASLO se recomana atat pentru depistarea infectiilor streptococice (faringita, amigdalita, scarlatina) cat si pentru urmarirea evolutiei in timp a acestori boli spre vindecare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valorile normale la aslo la adult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 38 de ani si ma doare un genunchi de aproape un an am facut analiza de singe aslo si mi-a iesit 500 ce pot sa fac se mai poate scade aslo la virsta mea sicuce multumesc







anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut aslo la 13 ani am avut 563 parca si am facut aproape un an Moldamin injectii acum am 120 e bine. Normal valoarea este de 200.

Întrebări similare