| anonim_4396 a întrebat:

Ce este caderea de zahar? Cum se manifesta si ce trebuie sa faci cand ai o asemenea cadere? Multumesc!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poarta numele de hipoglicemie. Se manifesta cu transpiratii reci, durere violenta de cap brusc instalata, paloare, senzatie de foame chinuitoare, palpitatii, posibil dureri in piept si senzatie de lesin.
Trebuie sa mananci ceva dulce, concentrat si usor de mancat: sugi o bomboana, o lingurita de zahar sau bei apa cu zahar (eventual un ceai foarte dulce sau un suc dulce din comert).

| larapopa a răspuns:

Caderea de zahar sau hipoglicemia.Se manifesta prin :transpiratie abundenta, hipotermie(scaderea temperaturii corpului)stare generala de rau, care poate sa ajunga pana la lesin, paloare, greutate in respiratie, greutate in vorbire, in cazuri grave chiar coma. In starile de hipoglicemie se administreaza bolnavului apa cu zahar, orice aliment care contine zahar (dulciuri de orice fel), in stari grave cand nu se poate lua zaharul pe cale bucala, se fac perfuzii IV (intra-venos) cu glucoza.

kratos
| kratos a răspuns:

Nu am auzit de cadere de zahar... poate de calciu...