| Maria204 a întrebat:

Cand ai urticarie cum se manifesta si ce trebuie sa faci? nu vrea sa se duca la doctor!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gfy a răspuns:

În primul rând nu intra în panică; stress-ul agravează erupţia
Fă-ţi o programare la medicul alergolog pentru a afla cauza urticariei tale; dacă ai simptome de gravitate trebuie să te prezinţi de urgenţă la medic
Până eşti văzut de medic este bine să faci o înregistrare foto/video a leziunilor tale de urticarie şi să eviţi factorii ce pot agrava erupţia (duş fierbinte, frig, stress, transpiraţie, contactul pielii direct cu materiale sintetice, alimente ce conţin coloranţi / conservanţi)
Începe tratamentul pentru urticarie cu antihistaminice, dar notează atent ce şi cât ai luat pentru a spune medicului
Ţine un jurnal cu ce faci şi ce mănânci încercând să faci o legătură cu apariţia leziunilor de urticarie

| pinkelephant a răspuns:

Pai in principiu iti apar niste pete/bubite rosiatice pe corp (gen intepaturi de tantar) si te mananca rau. Poti sa te dai cu spirt, ceva unguent (crema de galbenele sau de rostopasca, cel mai sigur intrebi la farmacie).

Dar e importanta si cauza (poate sa fie o reactie alergica la mancare, la haine, detergent, sapun, muscaturi de insecte, etc). De aia e important sa mergi la medic. Plus ca in unele cazuri poti confunda urticaria cu vreo boala gen pojar, varicela (mai ales daca este asociata cu dureri de cap, febra).

Daca nu vrea nici cum la medic, puteti incerca macar la farmacie. Ii explici farmacistei (sau ii arati daca se poate) ce si cum si vezi ce zice.