| florineu a întrebat:

Salut am o problema cu parul se numeste pelada (se manifesta prin caderea parului) stiti vreun remediu pentru tratare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pelada se manifesta prin caderi ale parului complt pe anumite locuri, in forma de cerc. Am avut o prietena care a avut aceasta boala, si pe langa par i-au mai cazut si genele si sprancenele! La cap i s-au facut cauterizari pe portiunile de piele ramase fara par si in acele locuri a inceput sa-i creasca par.La inceput era un puf blond, apoi a crescut normal. Sprancenele si genele s-au refacut si ele dar nu ca initial. Uite un site cu forumul celor patiti:
http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=5629&forum=5

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Si mie imi cadea parul intr-un timp dar mi s-a remediat cu cateva tratamente de gaz. Stii doar ca este un lichid numit gaz. Cu acela iti dai pe par si il tii asa 2-3 ore si te speli. De preferat este sa iti dai cu sampon, iti va ramane mirosul. Mirosul este groaznic dar remediaza problema. Eu mai foloseama chiar daca nu imi cadea parul o crema cu care tot asa ma dadeam in cap si stateam 15-30 min., asa scria pe prospect. Este de la firma ASLAVital. Pe el scrie masca tratament pentru regenerarea parului si ingredientele.Argila speciala Hidrolizat de Keratin. Produlsul este foarte bun chiar si pentru caderea parului, l-am folosit. Sper ca si pe tine sa te ajute! Succes!

Numai bine!

| dsadasdsada a răspuns:

Buna!

Pai si mama mea avea aceeasi problema, si si'a luat 2 sticlute de "Lotiune regeneranta cu petroleum" care contine Vitamina A, Vitamina E si Ulei de richin.
Se utilizeaza timp de 2-3 luni, cum scrie si pe spatele sticlutei.Pretul sticlutei este pe la 19 ron.happy

Sa stii ca a ajutat'o! big grin Atat am avut de zis...

| Nikolicy a răspuns:

Buna, si eu am pelada, am observat anul acesta si dupa ce am fost la medicul dermatolog mi-a dat urmatorul tratament: sampon C1 de la Alpecin, lotiune tonica de la Alpecin, Hairgrow 5% (minoxidil), Bio-Seleniu+Zinc si am facut deja o infiltratie locala cu Diprophos. Pe 7 ian.am observat, pe 9 ian.am fost diagnosticata si am inceput tratamentul si pe 13 ian. am facut infiltratia locala cu Diprophos si vreau sa va spun ca deja se vede in locul acela mult pufisor care sper sa se transforme in par normal cat de curand. Am sa va tin la curent daca da rezultate complete acest tratament pe care il urmez. Apropos, peste 1 luna sunt programata iar pentru o noua infiltratie locala cu Diprophos, bineinteles daca mai este cazul. Multa sanatate tuturor!

| Nikolicy a răspuns:

Buna, si eu sufar de pelada scalpului, am observat anul acesta si dupa ce am fost la medicul dermatolog mi-a dat urmatorul tratament: sampon C1 de la Alpecin, lotiune tonica de la Alpecin, Hairgrow 5% (minoxidil), Bio-Seleniu+Zinc si am facut deja o infiltratie locala cu Diprophos. Pe 7 ian.am observat, pe 9 ian.am fost diagnosticata si am inceput tratamentul si pe 13 ian. am facut infiltratia locala cu Diprophos si vreau sa va spun ca deja se vede in locul acela mult pufisor care sper sa se transforme in par normal cat de curand. Am sa va tin la curent daca da rezultate complete acest tratament pe care il urmez. Apropos, peste 1 luna sunt programata iar pentru o noua infiltratie locala cu Diprophos, bineinteles daca mai este cazul. Nu uitati ca trebuie sa consultati un medic dermatolog pentru ca fiecare organism are reactia lui! Multa sanatate tuturor!

| simonutza10 a răspuns:

Buna si eu am aceasta problema(pelada aerata) de ani de zile imi apare intr-un an, creste in cateva luni la loc, ba de doua ori pe an, acum mi-a cazut parul din doua locuri si mai nou mi-au aparut pete rosii in cap...pfff am fost la al treilea dermatolog..cred ca urmeaza al patrulea..nu i-am inteles ba imi ziceau ca este de la tiroida, ba de la stress...mi-am facut toate analizele, n-am mai inteles nimic in fine am facut infiltratie cu diprophos dau cu hairgrow 5% si unguent triamicinolon.
Imi poate spune careva cum se poate scapa definitiv de asta, ca pareri am vazut, unele persoane se bucura ca ii creste imediat par dupa cateva luni asta e un lucru bun dar vreau sa aud pe cineva care de exp dupa un an doi poate trei nu i-a mai aparut. Ma gandesc ca inaintezi in varsta si te trezesti chel, medicamentele din cate observ se obisnuiesc cu corpul... mai ales ca persoana de sex feminin e urat. Va rog astept un raspuns.