| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Ce este distonia neurovegetativa?
Si daca e ceva grav?!
Funda
Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Buna Iuliana.
"Distonia neurovegetativă este o formă de nevroză manifestată printr-o multitudine de simptome aparent fără nici o legătură unele cu altele: palpitaţii, lipsă de aer, dureri sau înţepături în dreptul inimii şi toracelui, senzaţia de nod în gât, dureri abdominale, greaţă, cefalee, ameţeală, senzaţie de teamă, tremurături sau contracturi musculare, nervozitate, oboseală, furnicături ori arsuri la nivelul braţelor, degetelor, buzelor sau feţei, frisoane alternând cu senzaţia de căldură, senzaţia de leşin iminent mergând chiar până la leşin efectiv etc."
Dar nu te panica, situaţia reală nu este nici pe departe atât de gravă pe cât o sugerează simptomele.
Cauzele distoniei neurovegetative pot fi oboseala excesivă, emotivitatea crescută, anxietatea sau stresul psiho-emoţional, asa ca evita acesti factori, dar si fumatul, cafeaua, alcoolul definitv. Incearca sa te ocupi mai mult de tine, de viata ta, fa-ti prieteni, iesi in oras, ocupa-ti timpul cu ceva, nu mai pune la suflet nimic, invata sa iti controlezi starile sentimentale sau simptomele mai sus mentionate. Devino egoista, pastreaza fericire si pentru tine. Ai nevoie de un sprijin psihic, o prietena de varsta ta sau chiar mama ta ar fi perfect.
Sper ca ti-am fost de folos. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva o poti face la raspunsul meu. Ai grija de tine. Sanatate!

4 răspunsuri:
| floryn1993 a răspuns:

Se vindeca greu

| Iuliana_Andreea_1996 explică:

Mulțumesc pentru sfat!
Am întrebat deoarece am dureri de cap foarte dese...si mi.a dat acest diagnostic!
Uneori am senzatia ca traiesc degeaba si am cateodata si ganduri de suicid si chestii de genu! Mi se schimba starea de la una la alta!
Multumesc pentru sfaturi!

| Eugen_Tuduc_1990 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Daca ti se schim a starea foarte des, de la una la alta ar trebui sa consulti un specialist, s-ar putea sa suferi de bipolaritate.Dar nu ii nimic grav, totu este in capul tau, crede ma stiu pe propia piele....aceste probleme au rezolvare.

| Eugen_Tuduc_1990 a răspuns:

Este o dereglare a sistemului nervos vegetativ, cel care se ocupa de functionarea organelor vitale, functii pe care noi nu le putem controla(exemplu: bataile inimii).Pot aparea daca esti stresata, sau corpul tau are un dezechilibru de substante chimice, vitale(exemplu:magneziu) sau dezechilibru hormonal.Nu sunt medic, dar pot sa iti spun ca nu ii foarte grav, ar fi bine sa consulti un medic si sa scapi de stres.