| Alli23 a întrebat:

Cum se trateaza distonia neurovegetativa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

@vangaelis are dreptate!

Ca să înţelegi mai exact situaţia, vezi explicaţiile de la linkul :
http://www.medreflexline.ro/detalii.aspx? distonia_neurovegetativa

Mergi la medicul de familie şi CERI o Trimitere la medicul specialist!

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Depinde mult de simptomatologie. Fiecare pacient are manifestări individuale. Nu se tratează distonia neurovegetativa pe o schemă de tratament general.

Îți recomand să mergi la un neurolog sau reumatolog.
Trebuie cercetată coloana vertebrală de o posibilă spondiloză.

PS: Să nu aud de la ceilaiți useri că se tratează cu preparate de calciu că este greșit.

| Alli23 explică (pentru vangaelis):

Pai mie mi s-a prescris sa iau calciu 10 zile pe luna.

| vangaelis a răspuns (pentru Alli23):

Mergi la specialist cum ți-am zis.
Unul din efectele distoniei neurovegetative este
de hiperventilație ceea ce duce la creșterea valorii pH-ului sângelui ceea ce conduce la valori scăzute ale concentrației de calciu din sânge.