anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce este ocd-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

OCD este abrevierea in limba engleza pentru Tulburarea Obsesiv-Compulsiva (Obsesive Complusive Disorder). Pacientul verifica de multe ori daca a inchis lumina, usa sau orice altceva si isi aranjeaza lucrurile foarte mult chiar centimetric.
Are probleme sociale pentru ca isi da seama ca este diferit de ceilalti. Acestea sunt simptomele principale.

| Deliiiia a răspuns:

Obssesive-compulsive disorder sau tulburare obsesiv-compulsiva, in romana. In principiu se manifesta prin idei fixe, obsesii, tabieturi care au caracter repetitiv si sunt facute pentru a satisface nevoia de siguranta a indvidului. De exemplu o persoana poate verifica de foarte multe ori pe zi daca nu a lasat usa deschisa sau daca nu a lasat gazul deschis. Pentru un diagnostic corect trebuie ca numarul nevoilor sa fie destul de mare, persoana sa aiba anumite crize daca nu le poate indeplini si acest comportament sa se desfasoare pentru o perioada mai lunga de timp.

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Dar cam cat de mare este numarul nevoilor, si ce crize pot aparea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi se intampla de 2-3 ori pe saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi se intampla, asta inseamna ca am OCD?

| Deliiiia a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună, nu. Tulburarea obsesiv-compulsiva e o adevarata manie. Cu totii mai avem fixurile noastre, mai ales in perioade stresante. Daca ai multe astfel de tabieturi care se desfasoara pe o perioada de sa zicem 6 luni, fara pauze considerabile, este posibil. De ce crezi ca ai aceasta tulburare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa iti spun. Consulta un medic.

| anonim_4396 explică (pentru Deliiiia):

Habar n-am dar trebuie sa recunosc ca am fost foarte stresat in ultimele luni.

| Ispas_Ionuț-Petru_1999 a răspuns:

Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică.