| deyutza_6928 a întrebat:

Ce este secretia vaginala si cum arata ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Coriii a răspuns:

Buna,
toate fetele au secretie vaginala!
secretia vaginala este un lichid alb-galbui
logic provine [curge] din vagin [non-stop] si seara si ziua
in afara cand esti pe stop
[acum pentru a intelege mai multe citeste asta
In mod normal colul uterin produce un lichid (secretia vaginala) care trece prin vagin si ajunge in exterior. Aceasta este o cale normala prin care corpul mentine vaginul curat si il protejeaza de infectii.

Cantitatea de lichid este diferita de la femeie la femeie si variaza in timpul ciclului menstrual.

Uneori femeile au o inflamatie a vaginului (numita vaginita) si secretia vaginala normala se modifica. Secretia vaginala este considerata anormala (scurgere) atunci cand produce arsuri, inflamatii sau iritatii sau cand persista un miros urat (chiar dupa baie).

Cele mai multe dintre femei au cel putin o vaginita pe durata vietii. De regula, vaginita nu este grava dar poate fi neplacuta si suparatoare.

Simptomele obisnuite sunt un miros neplacut de peste sau o secretie excesiva, cremoasa, de culoare cenusie sau cu aspect de branza de vaci.

Femeia mai poate simti mancarimi si arsuri la urinat. Uneori apar dureri la contactul sexual.

La aparitia oricaruia dintre semnele de mai sus, mergi imediat la medic pentru diagnostic si tratament, pentru ca poate fi vorba de o boala cu transmitere sexuala.

Pentru prevenirea acestor boli este important sa pastrezi zona genitala curata. Spala-te in fiecare zi cu sapun moale si apa calduta. Este bine sa porti lenjerie de bumbac si sa o eviti pe cea din materiale sintetice.

sper ca ti-am fost de folos
P. S. funditSa?batting eyelashes :d

| kiss1 a răspuns:

Un semn important al aparitiei menstruatiei il reprezinta secretia vaginala. Secretia vaginala este ceva normal si necesar pentru buna functionare a vaginului. Este necesara pentru mucoasa vaginala care trebuie sa ramâna umeda; secretia împiedica uscarea vaginului. O crestere normala a volumului secretiei apare în perioada ovulatiei, poate fi cauza stresului zilnic sau a tratamentelor hormonale.

Secretia normala este transparenta, moale sau cremoasa si are un miros vag care poate fi descris ca dulce sau "de sapun". Daca intra în contact cu lenjeria intima si este expusa la aer, secretia se poate întari, dar si acest lucru este normal. Singurul lucru la care ar trebui sa fii atenta este o secretie însotita de mâncarime, iritatie, o secretie urât mirositoare, colorata anormal, pentru ca aceasta ar putea fi semnul unei infectii si ar constitui un motiv pentru a merge la medicul ginecolog.

Secretia vaginala apare cu un an sau doi înaintea menstruatiei si persista aproape pe toata perioada vietii de adult.

Pentru a absorbi aceasta secretie, pentru a îti pastra lenjeria curata si pentru un sentiment de prospetime, poti purta un protejslip. Le poti încerca pe cele de la Discreet, care sunt foarte subtiri.

O secretie vaginala anormala contine sânge atunci când nu ai menstruatie, este mai groasa, din punct de vedere a consistentei, este mai alba decât de obicei sau are o culoare galben-verzuie, are un miros neplacut si/sau îti provoaca mâncarimi sau usturime. Totusi, daca observi vreo schimbare de orice fel in legatura cu secretia vaginala, adreseaza-te medicului ginecolog.

| loredana2012 a răspuns:

Sunt secretii care iti curata vaginul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codrii, miroase urat secretia?

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Fiecare femeie/fata are o secretie vaginala normala incepand din perioada pubertatii si terminand la menopauza. O secretie vaginala normala este clara sau putin albicioasa.

| IoanaaaaaaaaHehe a răspuns:

Buna
Secreția vaginală este unul dintre primele semne ale pubertății, această fiind însoțită de creșterea sânilor, a părului pubian și uneori a creșterii in înălțime si/sau greutate. Această apare cu 6-12 luni inaintea primei menstruații. O secreție vaginală sănătoasă este lipicioasă, alburie, transparentă sau alba, iar uscată, pe lenjerie, devine gălbuie.
Sper ca te-am ajutat... paa