| anonim_4396 a întrebat:

Ce este testul de scaun? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se mai foloseste in loc de test de scaun, termenul de analiza a fecalelor.

| cretzufinish a răspuns:

Adica (virgula big grin ) coprocultura.
Adica recoltare de materii fecale si examinare microbiologica in vederea depistarii agentilor patogeni (virusuri si bacterii).

| cretzufinish a răspuns:

Ce zice Legiuitoarea e coproparazitologic (adica identificare paraziti intestinali). Se face din aceeasi proba dar se identifica altceva. La coprocultura boli cauzate cum ar fi de Salmonellea, Escherichia coli, iar la coproparazitologic parazitii (dupa cum ii spune si numele). A nu se confunda!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Se fac anumite analize din materiile fecale (adica din ca**t).

| Ion976 a răspuns (pentru SoftCristi):

Sau coprocultura ( asa se numește analiza la laborator)

| devine a răspuns:

Faci treaba mare si pui din ea, cu o spatula, intr-un borcanel pe care il primesti de la clinica, si te duci cu borcanelu sa il predai happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Coprocultură. Se ia din scaunul de dimineață din trei locuri într-un recoltor steril și se duce la laborator pentru analiză.
De regulă se face pentru a se depista o posibilă sursă instestinală cu paraziți (viermișori, limbrici).
Pa, pa.