| jon22 a întrebat:

Ce este un punct de hernie inghinala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

O durere la incheietura piciorului

| αℓℓу a răspuns:

Hernia inghinala este o afectiune care apare atunci cand in zona inghinala (zona dintre coapsa si abdomen), grasimea abdominala sau o parte din intestinul subtire protruzioneaza (proemina) printr-un punct slab al peretelui abdominal determinand aparitia unei umflaturi la acest nivel sau la nivelul scrotului.
Hernia inghinala poate aparea in orice moment al vietii de la copilarie pana la maturitate si este mult mai frecventa la barbati decat femei. Herniile inghinale tind sa devina mai mari cu timpul.