| FitMonkey a întrebat:

Ce fac sa am dinti mai albi?(ma spal de 2x pe zi) mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Albirea dintilor in cabinetul stomatologic este una dintre cele mai populare proceduri de cosmetica dentara, efectuata in prezent in intreaga lume. Spre deosebire de kiturile pentru albirea dintilor acasa, ce contin substante cu o concentratie mica a agentului de albire, efectuarea acestei proceduri sub supraveghere medicala de specialitate permite aplicarea unei substante de albire cu o concentratie mult mai mare.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/albirea-dintilor-cabinetul-stomatologic

| Diiana232997 a răspuns:

Sa te speli de 3 ori pe zi.
Din pacate asta nu prea functioneaza. Spala-te o data pe saptamana cu bicarbonat de sodiu pe dinti.
Sau o solutie 100% sigura ar fi albirea la stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Tine cont si de sfaturile mele:
-Spala-te cu bicarbonat de sodiu aplicat direct pe periuta de dinti (pastele de dinti care promit albirea dintilor se bazeaza pe acelasi bicarbonat de sodiu).
-Spala-te pe dinti sau clateste-ti gura cu apa ori de cate ori bei un ceai, o cafea si vin rosu sau mananci fructe rosii precum:
coacaze, cirese, mure. Acestea iti altereaza culoarea si stralucirea naturala a dintilor.
-Cauta sa mananci alimente precum mere, telina sau morcovi intrucat ele contribuie la eliminarea depunerilor de pe dinti prin accelerarea productiei de saliva.
-Fa-ti un detartraj la fiecare 6 luni deoarece acest procedeu poate face sa dispara diferite pete cauzate de ceai sau de cafea.
-Acum, daca esti cumva fumator/fumatoare, te sfatuiesc sa renunti la fumat!
Nicotina duce la aparitia unor pete maronii ce sunt greu de indepartat pentru ca penetreaza smaltul.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.
Pa, pa!

| girl758712 a răspuns:

Eu zic sa te speli pe dinti doar dimineata si seara. foloseste paste de dinti ca : aqua fresh sau colgate. si incearca sa mananci cel putin 1 guma mentolata. funda?