| anonim_4396 a întrebat:

Ce i se poate intampla unui diabetic daca mananca dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe termen scurt, poate face coma hiperglicemica (nu foarte frecventa). Pe termen lung, are nevoie de doze din ce in ce mai mari de medicamente, daca e non-insulniodependent ajunge rapid la insulinodependenta, dezvolta cu usurinta rezistenta la insulina. Pe de alta parte obligi rinchiul sa elimine glucoza nemetabolizata si grabesti aparitia insuficientei renale, una din principalele cauze de deces la diabetici.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ii creste glicemia, face o criza, devine dependent de insulina, moare.