| 이벨 a întrebat:

Am un frate care mananca exagerat de multe dulciuri. Poate face diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Depinde cati ani are. Mi-e foarte greu sa cred ca poate face diabet daca este copil. Copii de regula au glicemia ceva mai mare ca adultii. Raspuns : nu cred ca va face dar nici sanatate nu-i aduc acele dulciuri.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate este la perioada de pubertate și mai apar și astfel de "pofte".
Nu este obligatoriu să facă diabet. Și la tine ce înseamnă "exagerat de multe dulciuri"?
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Da, poate face diabet prin consumul in exces al dulciurilor si al carbohidratilor, in general. http://www.i-medic.ro/diete/dieta-pentru-diabet
Multa sanatate!

| Rockart a răspuns:

Bună! Diabet sau obezitate... ai grijă cu el.

Eu când eram mică mâncam Nutela şi dulceaţă cu lingura, iar acum abia mai pot mânca ceva dulce.Pur şi simplu mi se face greaţă...

| wintage a răspuns:

Deci, poate incepe sa ii fie rau, daca nu i-a fost deja. Sa nu aiba pofta de mancare si sa manance doar prostii. Categoric dantura se strica si in ultima faza, pancreatul poate sa nu mai secrete insulina astfel aparand diabetul zaharat sad

| AnnaMariaaa a răspuns:

Da poate sa faca, este prea expus daca zici ca manaca foarte multe.parintii tai trebuie sa-i interzica, sa nu mai cumpere in casa sa nu-i dea bani.

| AdrianL a răspuns:

Da daca o mai tine asa va avea spune-le parintilor tai sa nu renunte la alimentele dulci dar sai dea de ex fructe in loc de bomboane pentru ca sunt dulci dar sanatoase si asa poate se lasa si mananca sanatos in acelasi timp iar dupacea sa treaca la mancare mai sarata.