| Abbab a întrebat:

Salut TPU
Ce se intampla daca un diabetic nu isi ia insulina timp de 2 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Fara insulina, bolnavul ajunge la valori foarte mari ale glicemiei cu deteriorarea starii generale pana la coma (hiperosmolara sau cetoacidotica). http://www.i-medic.ro/......diabetului

| SparkleO a răspuns:

Salut.

din cate stiu eu, nu se mai poate misca, muschii lui se blocheaza, isi pierde cunostiinta.

| superady98 a răspuns:

Intra in coma hipoglicemică