| anonim_4396 a întrebat:

Ce ii face pe oameni sa se deprime? Ce cauzeaza aceasta stare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Buna! happy De curand am citit o carte intitulata "Cum sa rezolvam 7 forme de stres letal "... In care era vorba cum anumiti factori afectau sistemele organismului. Si anume :
Mania- Sistemul circulator
Vinovatia- Sistemul nervos
Imoralitatea sexuala-sistemul endocrin
Amaraciunea-sistemul digestiv
Lacomia-sistemul imunitar
Teama-Sistemul respirator
Invidia-Sistemul musculo-scheletal

Si apoi bolile care le provoaca aceste forme de stres dovedindu-se chiar din punct de vedere medical si stiintific.

Parerea mea este ca noi alegem cum vrem sa ne desfasuram viata si ce alegem sa ne afecteze sau nu! happy.O seara buna! happy

2 răspunsuri:
| iuo a răspuns:

Tot oamenii... oamenii care sunt nepasatori cu noi, rautaciosi ...care nu ne impartasesc gandurile noastre. Majoritatea oamenilor din ziua de azi isi vad numai propriul interes, fara sa tina cont de omul de langa ei. Si asta cauzeaza depresie(din punctul meu de vedere)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Discutia este complexa. Poate sa fie de natura psihologica, intrucat omul este o fiinta complexa si senzitiva sau poate sa fie de natura biochimica, de obicei determinata de o lipsa de nutritienti - mai nou stiinta spune ca de la alergii la anumite substante. Cel mai la moda antidepresiv in Germania este sunatoarea.