| Ellycata a întrebat:

Ce îmi puteți spune despre secreția cu firicele de sânge? De câteva luni ma întâmpin cu problema asta. Am fost la ginecolog dar nu m-a ajutat prea mult. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum te-am putea ajuta noi daca cel care este de specialitate nu te-a ajutat prea mult? Ce ti-a spus?

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba ginecologul!
Pentru ca asta este o rana pe colul uterin, care netratata si necauterizata, poate duce la cancerul de col uterin!

| vocea a răspuns:

Secreţiile vaginale sunt extrem de importante pentru menţinerea funcţiei reproductive feminine deoarece aceste fluide transportă celule moarte şi bacterii, păstrând astfel vaginul curat şi prevenind apariţia infecţiilor.

De cele mai multe ori, aceste scurgeri vaginale sunt perfect normale, însă există şi cazuri în care cantitatea, mirosul sau culoarea acestora diferă de la femeie la femeie, în funcţie de perioada lunii, eventualele probleme de sănătate existente sau anumite medicamente. De exemplu, scurgerile vaginale sunt mai abundente şi au un miros mai pregnant în perioada sarcinii, în timpul alăptării sau atunci când eşti excitată.
Cu toate acestea, scurgerile de acest gen sunt perfect normale, însă devin periculoase atunci când sunt însoţite de mâncărimi sau senzaţie de arsură în zona vaginului, aspect care ar trebui să vă tragă un semnal de alarmă deoarece pot semnala o infecţie sau anumite afecţiuni ascunse
n acelaşi timp, scurgerile vaginale neobişnuite pot fi şi o urmare a igienei necorespunzătoare sau, dimpotrivă, a spălăturilor vaginale inutile cu apă şi soluţii dezinfectante parfumate, care pot perturba echilibrul florei vaginale.

De asemenea, infecţiile vaginale pot fi cauzate şi de bacterii sau alţi agenţi patogeni, transmisibili pe cale sexuală. Din acest motiv şi partenerul trebuie consultat de către medic, iar în caz de nevoie şi acestuia i se administrează tratament specific.
Totusi este ciudat ca o fata ca tine asa draguta are aceasta problema, ma gandeam la vaginul tau ca la ceva provocator in nicun caz cu probleme, dar se rezolva.