| aurasauras a întrebat:

Ce imi recomandati pentru ciuperca la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic ca sa ti se prescrie tratamentul potrivit.Pana ajungi acolo, incarca cu Fluoncinolom N unguent.

3 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Sa faci rost de formol sau de un dezinfectant medical puternic (Propano, Manugel-poate gasesti la farmacie sau pe net) si sa bagi toate incaltamintea intr-un sac, dupa ce ai dat bine inauntrul pantofilor cu formol si sa legi sacul la gura 2-3 zile scos pe balcon. Sa schimbi des sosetele si sa le speli la 90 grade la masina ca si prosoapele de picioare (eventual sa-ti cumperi cateva noi), sa folosesti lamisil, clotrimazol si alte unguente. Oricum e o chestie care, ca si herpesul, o vei avea toata viata. Va aparea in naumite momente ale vietii tale cand o sa fii obosit, epuizat, la caldura (Adica vara se activeaza cel mai bine- iarna mai dispare)

| aurasauras explică (pentru Minnie):

La mine e invers vara dispare de tot, iarna se activeaza.

| Négatif a răspuns:

Bună.
Îţi recomand, să te tratezi la domiciliu cu antifungice ce nu necesită prescripţie medicală, acordând o atenţie sporită îngrijirii corecte a piciorului.

- Uscaţi pielea din spaţiile interdigitale după baie sau după înnot;
- Purtaţi sandale sau pantofi de piele care lasă piciorul să respire;
- În casă se recomandă să purtaţi şosete, fără pantofi;
- Purtaţi şosete de bumbac care să absoarbă transpiraţia. Schimba-ţi-le de două ori pe zi.
- Utilizaţi pudră de talc sau pudre antifungice pentru picioare.
- Lăsaţi pantofii la aerisit cel puţin 24 de ore înainte de a-i pune din nou în picioare.
Citeşte mai mult pe : http://www.sfatulmedicului.ro/......itati_5449
Succes.