| OOOLEOOO a întrebat:

Ce infuzie de ceai as putea sa beau zilnic fara sa apara probleme de la prea mult consum?

Mi-am propus sa consum aproximativ 2 litri de ceai zilnic in perioada rece.
Am inceput cu ceaiul de menta dar am auzit ca anumite plante consumate prea des pot avea efecte secundare.

Ce infuzie de ceai as putea bea fara sa apara probleme?

PS: afiseaza sursa informatiei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai voie sa bei mai mult de 3 cani de ceai pe zi.De exemplu, o cura cu musetel nu trebuie sa dureze mai mult de 15 zile. Altfel, planta poate distruge flora stomacului. Sunatoarea este excelenta in depresii, insa doza zilnica de ceai nu trebuie sa fie mai mare de 750 de ml.Nici ceaiul de menta nu trebuie consumat in exces. Este un ceai medicinal, asa ca nu bea mai mult de 400 de mililitri pe zi. In plus, nu depasi 2-3 saptamani consecutive de consum. Daca exagerezi, te alegi cu insomnii, dureri de stomac, palpitaţii şi alergiile. Acestea sunt doar cateva din sunt printre afecţiunile cu care te poţi alege dacă bei ceai in exces.

| onasis1961 a răspuns:

Ceaiul de ghimbir este super in aceasta perioada!

| thalyslly a răspuns:

Orice planta in cantitati mari are efecte adverse. poti sa mai schimbi intr-o zi menta, inalta tei, ghimbir,
fenicul, anason-astea nu prea au efecte adverse in cantitati mari si is foarte aromate
ceai verde daca nu ai probleme cu tensiunea