| for87 a întrebat:

Ce ingrasa mai tare seara sau in cursul zilei dulciurile sau alimentele sarate ( chipsuri)? O dieta si un site de facut sport cu videoclip? Dau funda mareeee!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Nu pui problema bine. Nu e vorba de faptul că îngrașă sau nu, care îngrașă mai tare sau cât îngrașă. Dulciurile și chipsurile în sine nu îngrașă, ci provoacă dezechilibre în organism care favorizează depunerea grăsimii, așadar trebuie eliminate sau evitate în mare măsură. Sunt atâtea alternative sănătoase la ele happy Ciocolata neagră, înghețata de casă (din banane congelate și cacao + o linguriță de miere, totul dat prin blender până se face pastă), milk shake cu banane, nuci+alune râșnite + o lingură de ulei de cacao și/sau cocos + o lingură- două de miere, amestecate, formate sub formă de biluțe și date prin cocos, lăsate la frigider o oră-două, iaurt de casă cu gem sau cu bucăți de fructe adevărate etc.
Seara (măcar după 7-8) nu e indicat să mănânci nimic, pentru că în timpul somnului organele tale ar trebui să se odihnească și să se refacă. Din acest motiv, ele nu trebuie să aibă activitate. Dacă ultima masă o iei la ora 7, mâncarea are timp să se digere în mare parte, iar tu vei avea un somn liniștit, organele tale interne se vor reface mai bine și te vei trezi odihnit/ă. Dacă mănânci seara, mai ales înainte de a merge la somn, stomacul va începe digestia, organismul va fi "ocupat", iar calitatea somnului va scădea semnificativ. Iar un somn de calitate e foarte important pentru sănătatea organismului, deoarece în timpul somnului organismul se reface cel mai bine.
Dacă vrei să slăbești, dulciurile și chipsurile ies din schemă. Nu te ajută cu nimic. Mănâncă mâncare gătită, respectă orele meselor și consumă multe fibre (fructe, legume, pâine integrală) pentru a elimina mai bine toxinele și a te "curăța" eficient. Hidratează-te bine, bea multă apă! Renunță total la suc din comerț și alcool sau țigări (dacă obișnuiești să consumi).
Fă efort susținut (mergi la alergat, aerobic, fitness, înot) în mod frecvent, nu te descuraja și fă atât cât poți, măcar o zi da și două nu. Important e să nu te lași. Mai bine începi cu puțin și în mod constant decât să te obosești din prima și apoi să nu mai faci nimic.
Videoclipuri găsești pe youtube, în funcție de ce anume te interesează.
Mult succes!

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ambele te ingrasa la fel de mult. Doar ca o fac prin metode diferite.

Incearca sa te uiti intai la materialele video urmatoare:

http://drcalinmarginean.blogspot.com.au/p/prezentari-video.html

Ca sa intelegi de fapt care este mecanismul din spatele ingrasarii.

Apoi poti sa iti alegi orice dieta doresti. Dar intai te-as sfatui cu multa incredere sa te uiti la toate articolele de acolo. Desi dureaza, sunt foarte interesante.

Daca simti ca nu ai forta sa faci asta, atunci s-ar putea sa nu ai forta nici sa duci un regim pana la capat, asa ca mai bine te-ai adresa unui nutritionist.

Cel mai bine este totusi sa te adresezi nutritionistului, daca esti inca in perioada de crestere.