| darts01 a întrebat:

Ce inseamna cand iti apar pete pe piele, este o legatura intre ele si oboseala si caderea parului la barbati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general petele maro sunt date de un ficat bolnav.
Petele rosiatice pot fii de la deramtite, psoriazis sau alte infectiie bacteriene sau virale.
Un ficatul bolnav, are ca simptome: pete maro pe piele, caderea parului, oboseala excesiva, apatie, dureri de cap, probleme cu somnul.

| cevdet a răspuns:

Pot avea legatura dar una nu e cauza celeilalte. Au o cauza comuna, cu totul alta decat ceva vizibil.

Răspuns utilizator avertizat
| alin1317 a răspuns:

Salut! Sunt barbat. Parul nu-mi cade dar pete am destule. Am fost la dermatolog si mi-a dat o crema. M-am dat cu ea inainte de dus 1 luna de zile, au disparut. Totul ok. A venit urmatoarea vara au aparut iar. Am facut niste analize si o ecografie abdominala, rezultatul fiind ca am putin "ficatul gras" si ca din acesta cauza. In concluzie, acele creme date de dermatolog "au mascat" petele. Succes in continuare

| neprihanitul a răspuns:

Nu mai cauta raspunsuri la probleme de genul asta aici fiindca o sa descoperi ca ai toate bolile posibile si imposibile. Daca era asa nu mai existau doctorii iar noi eram toti sanatosi tun. Du-te la spital!

| IoanaIova50 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la un medic, nu astepta sa primesti raspunsuri aici si sa ti se inrautateasca.