| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna creier inundat cu sange? Se moare de la asa ceva sau se poate ca persoana sa ramana "leguma" daca isi revine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inseamna nimic termenul folosit de tine si mi-e destul de greu sa-mi dau seama la ce se refera (desi am lucrat vreo 4-5 ani in Urgenta, nu am auzit termenul niciodata).
Se poate referi la o hemoragie cerebrala si atunci depinde de dimensiuni, localizare, varsta pacientului, posibilitatea de a o aborda chirurgical. Poate fi mortala sau pacientul isi poate reveni cu sechele variabile, uneori minime.
Poate sa se refere la edemul cerebral si atunci trebuie cautata si tratata cauza. De asemenea, riscul de deces e mare si variaza in functie de o suma de parametri: varsta pacientului, cauza edemului, tratamentul primit.

| domidoc a răspuns:

Ca orice inundatie, strica...

| doinisor a răspuns:

Inseamna accident vascular celebral si de cele mai multe ori este mortalsau devine leguma cum spui tusau in cazuri cind accidentul este mai usor se sparge un vas mai mic de siinge nu lasa urmari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vecina mea a murit in trei zile de la asa ceva. dar si daca nu asa e ramane... leguma. dar Dumnezeu e mare si persoana poate are vointa si putere, vitalitate. e bine sa speri na...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu a murit din asa ceva; in jum de ora de cand s-a intamplat a intrat in coma iar in 12 ore a murit.E f greu sa treci peste, mai ales ca totul este atat de brusc.Doctorii au sp ca nu se poate face nimic in acest caz, iar in cazul in care traia, ramanea cum ai sp si tu"o leguma".