| Siracuzia a întrebat:

Am nevoie de un raspuns concret. Bunica mea a facut un accident dar nu stiu cum se numeste, insa stiu sigur ca i s-a spart un vas de sange de la creier, iar acum creierul este inundat cu sange. E posibil sa moara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

sad imi pare rau, este foarte posibil sa moara, sa ramana in coma sau sa ramana paralizata sad nu stiu daca se poate interveni chirurgical in situatia asta, oricum asta ar insemna operatie pe creier. Cred ca se numeste accident vascular cerebral ce a patit bunica ta sad

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din pacate accidentul vascular cerebral este o boala foarte grava care poate fi fatala.

Abh
| Abh a răspuns:

A facut un AVC ( accident vascular cerebral) hemoragic.Gravitatea lui depinde de marimea vasului care s-a spart.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de accident vascular cerebral. Nu pot sti, nu sunt medic, doar medicul de specialitate care a consultat-o ar putea spune cat de grav este accidentul si sansele de insanatosire. Sanatate si numai bine!

| remus a răspuns:

Nu va speriati, cunosc pe cineva cu un asemenea accident facut acu 4 ani, a fost la Timisoara la medic, o perioada vorbea mai greu inteligibil, acum este bine in urma tratamentului, are 62 ani etate. Doresc multa sanatate bunicutei tale si sa aveti sarbatori cu bucurie alaturi de cei dragi ai tai!

| Giovanna a răspuns:

E adevarat ca depinde de marimea vasului spart dar faptul ca deja are hemoragie cerebrala, dupa cum spui, este foarte grav! sad se pot intampla si minuni, e drept dar ma indoiesc ca va ramane fara sechele in situatia in care supravietuieste sad

| Irinna a răspuns:

Uite ce am gasit desprea asta :

Factorii de risc pentru un accident vascular cerebral pot fi modificati sau nu.
Anumite afectiuni pot creste riscul de AVC. In cazul in care aceste afectiuni pot fi tinute sub control, riscul de AVC poate scadea.

Factorii de risc care pot fi controlati sunt:
- tensiunea arteriala crescuta (hipertensiunea) este al doilea factor de risc ca importanta dupa varsta
- diabetul zaharat. Aproximativ un sfert din persoanele cu diabet decedeaza prin AVC. Prezenta diabetului creste de 2 ori riscul de accident vascular cerebral din cauza afectarii circulatiei care apare in aceasta boala.
- nivelul crescut de colesterol din sange poate duce la afectiuni ale arterelor coronare si la infarct miocardic, care la randul lor determina lezarea musculaturii inimii (miocardului), iar aceasta la randul ei poate determina cresterea riscului de AVC
- afectiuni ale arterelor coronare, care pot determina aparitia unui infarct miocardic si a unui accident vascular cerebral
- alte afectiuni cardiace, precum fibrilatia atriala, endocardita, afectiuni ale valvelor cardiace, foramen ovale patent sau cardiomiopatie
- fumatul, inclusiv fumatul pasiv
- lipsa activitatii fizice
- obezitatea
- folosirea unor medicamente, cum sunt anticonceptionalele orale - in special la femeile care fumeaza sau care au avut pana in prezent tulburari de coagulare - si anticoagulantele sau corticosteroizii. Se pare ca la femeile aflate in menopauza, terapia de inlocuire hormonala are un risc mic de accident vascular cerebral
- consumul crescut de alcool. Persoanele care consuma excesiv alcool, in special cele care au intoxicatii acute cu alcool (betii) au un risc mare de AVC. Betia alcoolica se defineste prin consumul a mai mult de 5 pahare de alcool intr-o perioada scurta de timp
- folosirea de cocaina sau de alte droguri ilegale.

Factorii de risc care nu pot fi modificati sunt:
- varsta. Riscul de accident vascular cerebral creste cu varsta. Riscul se dubleaza cu fiecare decada dupa 55 ani. Cel putin 66 de procente din toate persoanele cu AVC au varsta de 65 de ani sau mai mult.
- rasa. Americanii negri si hispanici au un risc mai mare decat persoanele de alte rase. In comparatie cu albii, americanii negri tineri, atat femeile cat si barbatii, au un risc de 2 -3 ori mai mare de a face un AVC ischemic si de a deceda din aceasta cauza
- sexul. Accidentul vascular cerebral este mai frecvent la barbati decat la femei pana la varsta de 75 ani, dar dupa aceasta varsta femeile sunt mai afectate. La toate varstele, mai multe femei decat barbati decedeaza din cauza unui AVC
- istoricul familial. Riscul de AVC este mai mare daca un parinte, un frate sau o sora a avut un accident vascular cerebral sau un accident ischemic tranzitor
- prezenta in trecut a unui accident vascular cerebral sau a unui accident ischemic tranzitor.

| Larisukaaa a răspuns:

Exista si minuni inse e posibil... dar u fi increzator, roaga-te si o sa primesti ceea ce vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, din pacate da, este ceva f grav.accident vascular?thinking si vecina mea a avut dar a fost salvata in ultima clipa, de fapt nu ca a avut, i-au depistat acel vas inainte sa se sparga si au remediat problema. a lesinat si nu mai putea sa respire, dar inainte sa se produca accidetnul medicii au remediat totul

| pisi20 a răspuns:

Nu neaparat dar cu siguranta va ramane paralizata si se numeste accident cerebral