| Timis_Stecho_Cristian_1981 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul letargic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

LETARGÍE, (rar) letargii, s. f. (Adesea construit cu verbul «a cădea») Stare patologică caracterizată printr-un somn adînc de lungă durată și prin pierderea cunoștinței și a capacității de mișcare; somn patologic. Pămîntul și apa, oameni și animale cădeau parcă deodată într-o adîncă letargie. BART, E. 19. De multe ori îmi închipui că am căzut într-o letargie adîncă și că lucrurile pe care le văd cu amintirea au rămas intr-adevăr așa cum le-am lăsat cînd m-a furat somnul. ANGHEL, PR. 117. Lăpușneanul se trezise din letargia sa. NEGRUZZI, S. I 160. ◊ Fig. Iată, lumea se deșteaptă din adînca-i letargie. ALECSANDRI, O. 90.

| HazelEyes77 a răspuns:

In stare inactiva, nemiscat, fara vlaga.

| Lostlyric a răspuns:

Daca "Letargia" e folosita in context ca metafora, adica daca ti-a spus cineva :"Ce latergic esti!" atunci se referea la faptul ca esti lenes, trandav, delasator.

| Lostlyric a răspuns:

Ia d'aici, ia cu paine sau chips-uri, sa intre mai bine: https://dexonline.ro/definitie/letargic

| lilianaadelina a răspuns:

Ceva care ține de letargie
letargie-stare patologica a unui somn adanc care incetineste functiile vitale

| Jouliete a răspuns:

Letargic= adjectiv provenit din substantivul "letargie" care înseamnă somn adânc si incapacitate de mișcare.