| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna exact obsesia pentru. o alta persoana? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Obsesiile au la baza egoismul si apoi problema de comunicare cu persoana vizata. Într-o relatie e nevoie de echilibru, iar acest echilibru nu e loc de obsesie, agrsivitate, sufocare etc.

| psiholoaga a răspuns:

Trist. E o diferenta imensa intre dragoste si obsesie! Obsesie este daca toate gandurile tale sunt indreptate catre persoana respectiva, daca devii incapabil de a te angaja intr-o alta actiune, care sa nu aiba legatura cu persoana in cauza, daca incepi sa o hartuiesti, urmaresti, spionezi si alte comportamente deviante. Dragoste este cand te bucuri de persoana de langa tine, de prezenta ei, simti iubire si, in acelasi timp, ii oferi spatiu, libertate si ii respecti intimitatea si deciziile.

| aysun a răspuns:

O atractie fata de o persoana pana la ultimul electron si atom din care este compus. Explicatie stiintifica.

| Raul a răspuns:

Lovebig grin

| dyav0litza a răspuns:

Obsesia pentru o alta pers este atuncio cand simti nevoia de ai urmari fiecare miscare, de a fi tot timpul in preajma ei, ai face orice sa nu te dezlipesti de ea... Dar ia zi cine de cine e obsedatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde, sa nu incurcam obsesia cu dragostea.doamne fereste sa gasesti vreun obsedat de tine, te cauta peste tot, te urmareste, iti cunoaste fiecare miscare, in casa acelei persoane vei descoperi peretii plini cu fotografiile tale, nu ti-as dori.nu confunda dragostea, oricat de puternica ar fi ea pentru o persoana cu obsesia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acord cu psiholoaga.