| anonim_4396 a întrebat:

As dori daca se poate va rog opinia unui specialst: ce inseamna concret obsesia pentru o alta persoana? cum se manifesta? este grav sau e doar ceva trecator? oamenii obsedati de altcineva au probleme psihice? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

O pasiune sau o preocupare devine obsesie in momentul in care iti ocupa 90% din ganduri. Daca visezi, citesti, mananci, te plimbi, respiri si in capul tau nu e decat persoana respectiva, inseamna fie ca esti indragostit lulea, fie ca ai o obsesie. Insaaa, diferenta vine din actiune. De obicei, obsesia nu este legata de persoana in sine, ci de o actiune legata de persoana respectiva. De exemplu, nu ma obsedeaza colegul de serviciu, ma obsedeaza ideea de a fi cu el. Si atunci, manat de nevoia asta foarte puternica, fac diverse actiuni ( il urmaresc, ii violez intimitatea, il hartuiesc) pentru a o implini. Obsesia intra la patologie, deci, da, este ceva grav. Numai daca diagnosticul iti este pus de cineva specializat; daca tu iti imaginezi ca ceea ce faci se incadreaza la obsesie, nu inseamna ca asa si este si ca trebuie sa te internezi la psihiatrie. Fondul obsesiv pe care il au oamenii de acest gen nu dispare. Se tine sub control cu terapie si, in unele cazuri, medicamente. Daca e doar o pasiune iesita de sub control, nu indica neaparat faptul ca persoana are tendinte obsesive. In cazul in care gandurile vizavi de persoana respectiva au ajuns sa te deranjeze (sa nu te poti concentra pe alte activitati din cauza lor), iti recomand sa mergi la un terapeut; chiar daca poate sa nu fie vorba de o obsesie, ci doar de o pasiune exagerata, te-ar ajuta sa inveti cum sa te mai eliberezi de gandurile astea, pentru a avea o viata implinita.

| dy a răspuns:

Obsesia in limbajul curent inseamna ceva cere ne ocupa toate gandurile si nu putem face nimic fara sa implicam sau sa raportam la subiectul care ne "obsedeaza", dar realizam asta. Obsesia patologica este imposibilitatea de a realiza logic ca toata viata noastra se raporteaza la "obsesie", asa ca e complet altceva!
Faptul ca realizezi ca esti obsedat de o persoana, nu inseamna ca esti bolnav, ci poate indragostit sau dependent de acea persoana! Toti am trecut prin asta, asa ca nu e nici grav, nici incurabil ci doar ...fiziologic si ...trecator!

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu psihice ci endocrine, mai multi estrogeni intr-o anumita perioada, daca va obsedeaza tot timpul inseamna ca aveti timp sa va ganditi la respectiva persoana, eu nu am, ocupati-va timpul cu lucruri constructive si trageti o linie daca acea persoana merita sau nu sa va ganditi la ea, posibil ca el sa fie empatic si sa va transmita gandul ca ar dori sa fiti cu el, posibil.