| strunitza a întrebat:

Ce inseamna hamartom de glanda mamara, mastopatie fibrochistica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hamartomul este o tumora benigna, care nu pune nici un fel de probleme. Mastopatia fibrochistica este o boala benigna a sanului cauzata de un dezechilibru hormonal. Reprezinta un factor de risc pentru cancerul mamar prin faptul ca aceeasi hormoni sunt implicati si in cancerul de san.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Boala de mastopatie fibrochistica consta in modificarea structurii sanilor, manifestate clinic prin durere-mastodinie, modificari ale consistentei sanilor, secretii mamelonare transparente, verzui sau brune, datorate posibililor disfunctii hormonale.Este indicata mamografia pentru a depista existenta formatiunilor cancerigene.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu cumva este vb de HEMATOM?