| ghidusa a întrebat:

ce inseamna modificare MX mastoza fibrochistica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mastoza fibrochistica este o boala benigna a sanului datorata unor dezechilibre hormonale. Pacientele cu aceasta boala au risc mai mare de cancer, se pare ca nu din cauza bolii ci tocmai din cauza dezechilibrului hormonal care o produce (acelasi dezechilibru favorizeaza si aparitia cancerului). In principiu, femeile cu aceasta boala trebuie sa-si palpeze cu atentie sanii saptamanal si pentru orice modificare importanta sa consulte medicul ginecolog. De asemenea trebuie sa-si faca echografie mamara macar anual daca nu de doua ori pe an.
Tratament nu prea se face, eventual unguente de tip Mastoprofen care sa amelioreze simpromele si interventii chirurgicale in cadrul nodulilor mari, eventual suspecti de malignitate.
Nu stiu ce inseamna modificare MX, poate daca imi spui contextul in care apare aceasta formulare imi dau seama la ce se refera.

1 răspuns:
| rodi a răspuns:

Nu as putea sa-ti spun ce este MX, dar mastoza fibrochistica nu este ceva grav, e ceva de natura hormonala, care se amelioreaza cu tratament, dar nu se trateaza in genere decat cu incizie, o mica incizie.Insista sa intrebi un specialist pentru ca modificarile in genere nu sunt ok.succes