| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna mai exact epilepsie si episod maniacal? Mi s-a recomandat sa iau Depakine 300 si din cate am vazut este pentru epilepsie si pentru episod maniacal. Daca iau Depakine 300 inseamna ca am amandoua bolile sau am doar o boala dintre cele doua? Sau nu am niciuna dintre aceste boli? Sunt speriat si vreau sa stiu:Va trebui sa iau Depakine 300 toata viata sau doar cateva zile sau saptamani si gata? Ce inseamna epilepsie si episod maniacal? Ati avut careva asa ceva? In cat timp se vindeca aceste boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depakine se administreaza in mai multe boli, cel mai adesea in epilepsie (o boala neurologica care se manifesta cu convulsii) si in anumite boli psihice (cum este faza maniacala din sindromul bipolar - o perioada in care bolnavul este agitat, nu doarme, vorbeste mult, este hiperactiv si agresiv).
Este putin probabil sa ai aceste doua boli concomitent. Ca sa stim de ce iei acest tratament trebuie sa ne spui exact diagnosticul formulat de medicul care ti l-a prescris. Fara acest diagnostic nu putem sti daca vei lua tratamentul toata viata sau o perioada scurta (2-3 ani). In nici un caz nu il vei lua cateva saptamani, perioada minima fiind de cativa ani. Nici epilepsia si nici sindromul bipolar nu se vindeca, dar se pot trata.

| Clorox a răspuns:

Sunt boli mintale, si eu sunt bipolar si din pacate stiu ce-i Depakine, personal, are efect calmant pentru mine, daca nu-l iau nu pot sa dorm, sunt agitat, chestii de genul!
Plus ca de 3 saptamani dorm doar la 5/6 dimineata, nu pot sa dorm sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joaca rol multiplu cum a spus si Brigaela. Nu neaparat le ai pe toate la un loc. Acel medicament vindeca sau amelioreaza mai multe boli dar nu inseamna ca le ai pe toate ci numai ce scrie in fisa ta medicala. sau ce ti-a spus doctorul.