| GabrielH3lyxMT a întrebat:

Am avut dignosticul asta: PERIBROMHO-VASCULAR ACCENTUAT BILATERAL. Ce inseamna? Si ce tratament sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este un diagnostic, este un fragment ciuntit din interpretarea unei radiografii pulmonare. Descrierea completa era: desen peribronhovascular accentuat bilateral. Cu aceasta radiografie trebuie sa mergi la un medic internist sau pneumolog sau la medicul de familie pentru interpretarea în context. daca esti fumator, poate fi o bronsita tabagica si atunci trebuie doar sa te lasi de fumat si in 6-8 luni lucrurile se vor rezolva. Daca nu esti fumator si ai semne de infectie acuta, poti avea o pneumonie virala si vei avea nevoie de repaos la pat si tratament simptomatic. Daca nu esti nici fumator si nu ai nici semne de infectie acuta, trebuie sa continui invetsigatiile, fiindca poate fi ceva mai grav (o boala genetica, de exemplu)

| GabrielH3lyxMT explică (pentru Brigaela):

Multumesc! Daca nu te superi ma poti ajuta si cu o entorsa de ligamente la glezna de gradul 1! Ce sa fac remedii

| Brigaela a răspuns (pentru GabrielH3lyxMT):

Repaos, protejarea gleznei cu fasa elastica, foi de varza puse seara si antiinflamator local de 2-3 ori pe zi.