| Teodorat5t a întrebat:

Ce înseamnă sângele brun spre negru de la menstruație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In unele cazuri/situatii destramarea endometrului de catre prostaglandine se produce intr-un ritm mai lent, mai greoi si din acest motiv si transformarea mucoasei si a vaselor de sange in menstra/sange menstrual si scurgerea ei din uter se face incet, intr-un timp mai lung. Din acest motiv hemoglobina existenta in sange, fiind expusa mai mult timp la oxigen se oxideaza si se modifica culoarea sangelui care devine brun roscata sau brun negricioasa. In principiu nu reprezinta nicio afectiune sau un motiv de ingrijorare care sa fie luat in seama. Multa sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Inseamna ca este sange vechi, mai ales daca apare undeva in prima zi a mesntruatiei sau la finalul acesteia.