| Bert a întrebat:

Daca la o rana sangele este negru ce inseamna? este grav? este destul de urata si adanca taietura sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alistair a răspuns:

Sangele inchis la culoare provine din vene. Acesta este plin de CO2 (dioxid de carbon). Venele dreneaza CO2 din celule si il transporta la plamani. Arterele duc O2 (oxigen) de la plamani la celule, acest sange este mai deschis la culoare. Cand te-ai taiat probabil ai sectionat o mica vena atata tot.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ti-ei sectionat o vena (probabi mica). Nu e nimic grav in asta. Gravitatea este data de profunzimea plegii si de lipsa de tratament de specialitate.

| AdelinaC a răspuns:

Eu cred ca este un rosu mai inchis, nu are cum sa fie sangele negru. Daca plaga s-a innegrit inseamna ca e posibil sa ai o infectie sau cangrena.
Mai bine ai merge la un medic ca sa nu se agraveze.

| VladimirPutin a răspuns:

Din greșeală ai dat cu briciul?

| Lala20 a răspuns:

Hmm.Nu am auzit in veci de "sange negru". eventual ti s-a coagulat si de aia e asa. Vezi doar sa nu se infecteze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa curgă sânge negru, sângele e rosu dar cum zici ca tăietura e destul de urata și adâncă din cauza asta sângele pare mai închis la culoare sau poate s-a coagulat și normal s-a închis la culoare.
Bafta.