| divaioana a întrebat:

Ce inseamna test papanicolau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| selenahermy a răspuns:

Test de depistare a cancerului de col uterin.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Depisteaza anomalii ale celulelor colului uterin --- aici iti explica pe intelesul tau http://www.sfatulmedicului.ro/......atate_1016

| greieras a răspuns:

Buna,,,ma numesc Mirela si sunt asistent medical. Testul Papanicolau este testul ce iti poate diagnostica prezenta infectiei cu papilomavirusul uman (HPV) sau alte tipuri de infectie, precum cele determinate de bacterii, fungi sau protozoare (Trichomonas). Testul Papanicolau este folosit cu scopul identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului. sper sa nu ai deja probleme iar daca varsta iti permite (pana in 21 de ani) si daca nu ti.ai inceput viata sexuala ( de preferat) sa te vaccinezi (mergi la medicul de familie ti-l poate pune la dispozitie in mod gratuit ). pup astept fundita daca raspunsul meu te.a satisfacut happy

| nikol a răspuns:

E un test ginecologic in care iti ia lichid din vagin si il analizeaza la laborator sa vada daca ai microbi sau daca ai ceva in neregula. Testul se face odata pe an.E bine sa il faci in fiecare an. Poti afla mai multe pe google.