| florinmarius a întrebat:

Ce inseamna URAT AMORF? Mi-a iesit la analize (ceva in urina). E periculos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nightluser a răspuns:

"Urat"-ul este o sare a acidului uric; amorf inseamna ca nu are o structura cristalina.
De obicei se poate vorbi de "urati" (la plural), pentru ca de cele mai multe ori acidul uric formeaza saruri cu mai multe substante ce au caracter bazic.
Ceea ce trebuie sa faci este o vizita la medicul de familie care cel mai probabil te va invita sa faci un examen al mai in detaliu al urinei, si in functie de rezultat va trebui sa urmezi tratament de specialitate.

2 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

cristalli submicrosopici de ""acido urinic"" prezenta lor inseamna ca pacientul adica tu elimini mult acid uric si ca urina este acida

cit despre ACID URIC URINAR
gasesti mai multe http://www.sfatulmedicului.ro/analize_medicale/Acid_uric_urinar_123.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna sa fi urat?