| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele depozitului de urat amorf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne spui depozit de urat amorf unde si de unde. Probabil in urina (e doar o presupunere, acolo apare cel mai frecvent).
Asta inseamna ca ai pietre sau ai risc crescut de a face pietre (calculi) de urat. Cea mai frecventa cauza este un dezechilibru metabolic care determina exces de acid uric, responsabil si de aparitia gutei.
E foarte important in acest caz regimul alimentar. Trebuie sa reduci la maxim carnea si sa mananci numai carne alba, fiarta sau pe gratar (piept de pui sau peste slab). In practica, in functie de varsta, greutatea si alte patologii ale pacientulu se permite canea de 2-3 ori pe saptamana, nu mai mult de 200 de grame la o masa.
Nu ai voie sa mananci carne de vita, de porc, de vanat, mezeluri, organe de nici un fel, cu nici o ocazie. Cred ca o dieta buna ai putea primi de la un medic nutritionist, tinand cont ca e o dieta pe care trebuie sa o urmezi toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carne multa, alimente grase, pietre la rinichi sau nisip, o infectie urinara, dar de cele mai multe ori un dezechilibru digestiv, gen colita, ulcer.