| SporeBox a întrebat:

Ce ma ingrasa? Caloriile, grasimile sau alte lucruri? Intreb mai mult ca sa stiu de ce sa ma feresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caliriile? Ce sunt alea domnu dan?

| RAY a răspuns:

Ingrasarea rezulta din a consuma mai multe calori decat ai nevoie,indiferent de macronutrint,ori ca mananci proteine =carne, grasimi = slanina, carbo =fructe, daca depasesti de cat ai nevoie o sa te ingrasi, ce e extra vine depozitat ca grasime, dar tu ai nevoie cam de 1500- 2000 de calori pe zi, daca consumi atat nu te ingrasi,slabesti indiferent de cea consumi,deci nici un macronutirent nu este rau,vorbesc de ce e natural,ce nu gasesti in natura nu consuma,in natura nu exista dulciuri,fast food,mezeluri,pizza,produse de panificatie,gasim in natura fructe,legume,nuci,alune,migdale,carne de peste, porc, pui, vita, miel evita ce e procesat

| RAY a răspuns:

Ioneasca1001 iar scrii tampeni, cum sa nu ingrase omule Grasimea naturala de la carnea de porc, untura si untul? ele nu contin 9 calori per gram,ia consuma tu slanina sa vezi cum te ingrasi, grasimile ingrasa cel mai repede =se depoziteaza direct, au foarte multe calori dublu cat carbo, proteine, dar organismul are nevoie de grasimi

| Violleta2022 a răspuns:

Evident, numarul mare de calorii ingrasa!
Va trebuii sa recui portia de mancare, daca vrei sa slabesti.
Grasimea naturala de la carnea de porc, untura si untul nu ingrasa, ca sunt produse organic de animale si se descopun in corpul nostru, dar margarina care-i procesata sintetic, ingrasa si ridica procentajul de colesterol in sange.
Daca iti este teama de calorii, atunci elimina din mancare tot ce este carbohidrati si dulce: painea, pasta, pizza, foitaje, prajituri, gemuri, ciocolate si sucuri.
Sportul practicat zilnic, te ajuta sa te mentii in conditii bune de sanatate.

| Sn4k3 a răspuns:

Caloriile sunt formate din proteine(1g-4 calorii), carbohidrati(1g-4 calorii) si grasimi(1g - 9 calorii). Ce ingrasa este surplusul caloric si de evitat sunt grasimile nesanatoase si carbohidratii simpli (de grasimi sanatoase si carbohidrat complecsi ai nevoie pentru o dieta echilibrata si sanatoasa). Daca vrei sa aprofundezi, si iti recomand, cauta si tu pe Google.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Surplus caloric te îngrașă. Dacă ai un recipient cu, capacitate de 100ml, iar tu pui 105ml, ce se intampla cu surplusul de lichid? Da pe afara, asa este si cu surplus Caloric. Grasimile pe care le.ai amintit, alături de carbo si proteine însumează energia omului si anume kcal. Grasimile Nu îngrașă, responsabili pentru depunerea kg sunt carbohidratii; grasimile sunt cea mai bună sursa de energie preferată de organismul uman. Plus alte beneficii; cum ar fi testosteronul.

| Marycel a răspuns:

De obicei tot ce conține grăsime în alimente te poate îngrașa tot ceea ce ține de grăsime te poti uita pe ambalaje sau depinde ce mănânci

| RAY a răspuns (pentru Marycel):

Si dulciurile nu ingrasa?

| Marycel a răspuns (pentru RAY):

Uită-te ce am scris apoi să comentezi.

| RAY a răspuns (pentru Marycel):

Acum 23 ore | Marycel a răspuns:
De obicei tot ce conține grăsime în alimente te poate îngrașa tot ceea ce ține de grăsime te poti uita pe ambalaje sau depinde ce mănânci