| Lenaxyz a întrebat:

Ce mananca vegetarienii? Imi puteti spune niste mancare usor de preparat sau mai simplu direct cumparate din manazin, dar sa fie pentru vegetarieni. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| krmen a răspuns:

Hey happy

Vegetarienii nu mananca intr-adevar carne (aici fiind inclus si pestele), dar mananca icre, oua si produse lactate. In magazine n-ai sa gasesti mancare pentru vegetarieni gata preparata, se gasesc paste vegetale, pateu vegetale, salam vegetal iar acum in perioada postului sunt snitele din soia pe care doar pe prajesti. Cat priveste retetele, cauta pe net pe siteurile de vegetarieni sau cauti mancaruri de post; un site bun cu mancaruri interesante nu numai pentru vegetarieni e dietetik.ro.

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună seara!

Vegetarienii nu mânăncă carne deoarece consideră că sunt sacrificate animalele.

Cu alte cuvinte, poţi mânca orice dar să nu fie carne.

| Aesir a răspuns:

Vegetarienii mananca cam orice, exceptie facand carnea ouale, si lactatele. Nu vreau sa te dezamagesc dar mancare gata facuta in magazin pentru vegetarieni nu am vazut pana acum.Iti pot da totusi cateva sugestii ce ai putea sa iti gatesti: salata orientala dar fara maioneza, salata de vinete, ardei umpluti cu orez si ciuperci... cam atat am in minte acum. Si sa nu uiti fructele... si la legume si la fructe e bine sa mananci cat mai multe proaspete happy

| Deeeeeeia a răspuns:

ORice.in afara de carne.