| gomen a întrebat:

Ce medicamente sa iau pentru memorie? Sau intarirea creierului. Am tendința de a "toci", nu de a învăța, si a doua zi uit sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un medicament din lume nu te va ajuta, daca nu incerci sa citesti si sa intelegi logic ce citesti, ca sa poti memora.
Totul tine de superficialitatea cu care inveti, de aceea nu retii nimic.
Cand te apuci de invatat, elimina orice lucru care ti-ar putea distrage atentia: TV, telefon, tableta, PC, radio, orice!
Alege o camera care este linistita si citeste cu voce tare, incercand sa intelegi fiecare fraza citita, logic, asimiland doar esenta frazei, asa vei memora totul mult ma usor, tinand minte pe termen lung.

4 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Invata sa inveti logic, nu sa tocesti. Eu mai iau "minte brici" (daca cauti pe google le gasesti), ca mi le mai cumpara bunica-mea inainte de sesiuni laughing. Nu refuz desi nu stiu cat de mult ma ajuta. Cand am mult de invatat si trebuie sa fiu super concentrat beau mult ceai de ginko-biloba. E maxim 5 lei la naturisti si e eficient.
Descopera care e cel mai bun mod de a invata. Unii tocesc, altii invata logic. Unii prefera sa coloreze textul, altii isi fac biletele. Unii asculta muzica (desi asta cica scade din capacitatea de memorat destul de mult), altii se plimba prin camera sau mesteca guma. Suntem diferiti asa ca trebuie sa incerci diverse metode. Avem accest la net din fericire si e plin de tot felul de sfaturi pe aceasta tema.

| Dumbi a răspuns:

Eu nu inteleg cum poti sa inveti ceva si sa uiti. Poate ca nu stii sa inveti, dar nu iti trebuie un ghid pentru asta.
Incearca fiecare lectie, ca e la romana, matematica sau istorie, sa ii citesti firul ratiunii, daca nu stii sa faci asta, incearca sa scrii pe o foaie ideile esentiale, si apoi sa le memorezi asa.

| Ykuzo a răspuns:

Nu-ți recomand să iei pastile de memorie pentru că îți vor afecta și mai mult memoria când vei înainta în vârstă (din câte am auzit, nu sunt medic)
Dacă tot vrei să faci acest lucru, sunt niște pastile de care am auzit mai de mult pe la TV, numite MemoPlus.

| sprezero a răspuns:

Nu prea sunt utile, sunt placeboo mai mult...
Incearca sa inveti logic, sa urmaresti firul logic al unei idei sau ipoteze.
Sunt oameni care n-au tocit in viata lor nimic si unii dintre ei ii cunosc, sunt profesori universitari.
Pune muzica clasica si spor!
Ganduri bune!