| Morgăă a întrebat:

Ce medicamente sunt prescrise celor cu ADHD (deficit de atentie) in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Ritalin dar se da doar de catre psihiatru cu reteta verde

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

La noi nu se numeste Ritalin ci concerta si este un drog sexual, asemeni cocainei. Poate produce psihoze ca si modafinil, adderall si altele.

| laSoledad a răspuns:

Matematica, Logica, Filosofie, Psihologie, Terapie, timp petrecut ce necuvantatoarele. Au multe sa ne invete.

| Dandinelle a răspuns:

Din pacate un diagnostic 100% corect ar trebui sa se dea dupa ceva terapie iar prescriptiile sunt date de catre psihiatri care oricum sunt suprautlizati din cauza adevaratelor boli psihice.
Nu recommend sa se raspunda cu nume de medicamente mai ales pe partea asta de deficite, insuficiente etc. deoarece sunt gasite foarte des pe piata neagra si folosite in alte scopuri.
Pe langa asta medicamentele de care intrebi au efecte adverse foarte urate si serioase asupra ficatului si stomacului iar starea generala se transforma intr-o stare de latenta pe perioada efectului. In general nu se progreseaza tratamentul sau terapia foarte mult dupa ce se administreaza medicamentul asta si exista un risc de adictie foarte ridicat.