| F3d0x a întrebat:

Salut fratilor.
Din ultimii ani pana acum am mari probleme cu memorarea unor notiuni,oferirea atentiei la scoala(nu se aplica pentru toate materiile),atentia la detalii, oboseala(desi ma culc in fiecare zi in interval de la 10:00-11:00 PM.),nervozitate accentuata,procrastinare, dificultati in efectuarea unor calcule matematice(ma refer la cele de dificultate medie spre grele si grele)etc...Pe scurt,sufar de ADHD/Deficit de atentie.
M-am documentat pe net,si am auzit despre niste medicamente-minune, mai exact "Adderall" si Modafilina.
Am auzit ca sunt bune stimulente care te ajuta sa studiezi mai bine si folosit ca tratament penteu ADHD.Rog pe cineva experimentat sa imi zica ce parere au despre aceste medicamente si daca se gasesc la noi in farmacie.Si inca ceva:Este recomandat in cazul in care sufar de diabet tip 1 insulino-dependent? Mersi frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu poti sa te diagnostichezi singur cu ADHD. E un diagnostic ce se pune de obicei in copilărie. Doar medicul psihiatru te poate evalua. Medicatia despre care tu ai scris este in regim special deoarece are o grămadă de efecte nedorite și poate fi toxica chiar si pentru creier. Adderall si orice alt stimulent dopaminergic te poate nenoroci lăsându te cu o psihoză cronica.

| bogdan324 a răspuns:

Gandesti prea mult,de asta nu te concentrezi,si eu am patit asta in liceu,dupa am inceput sa ma relaxez si ma uimeam chiar si pe mine la ce exercitii puteam sa rezolv la mate.
NU lua Adderall sau orice alt tip de medicament minune,o sa devii dependent,in plus exista si efecte secundare, nu le enumar.
Incearca sa iesi pe afara, plimba-te cu prietenii, asculta muzica, fa orice stii ca te scapa de ganduri!

| IQ156 a răspuns:

Recomand sa te duci la un medic daca doresti sa iti prescrie nootropicele acelea dar nu cred ca este nevoie. Pe mine m-a ajutat foarte mult meditatia in rezolvarea problemelor pe care le-am avut si eu, impreuna cu o dieta sanatoasa si exercitiul fizic. Mult noroc!

| Codrinn69 a răspuns:

Te poti duce la un medic sa-i spui mai exact toate astea si iti va recomanda niste medicamente probabil.

| Elinelaaaa a răspuns:

Te stresezi mult prea mult, ori ceva te-a afectat.
Iti propun sa nu iei in considerare recomandarile noastre in materie de medicamente si nu lua nici de capul tau.
Uite, mergi la un psiholog si discuta cu el despre problema asta. te va ajuta mult, ai incredere.

| LilStreke69 a răspuns:

Laba