| Anonima91837 a întrebat:

Ce meniu de mic dejun imi puteti recomanda pentru cresterea in inaltime?
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anjaa a răspuns:

Inaltimea este determinata de mai multi factori. Cati ani ai? Dupa o anumita varsta nu mai cresti indiferent ce ai manca.

Sa zicem ca esti inca in crestere, atunci trebuie sa te axezi pe consumul de proteinele care, prin rolul lor structural, asigura construirea si refacerea tesuturilor. Ce inseamna asta practic?
Trebuie sa consumi mult lapte, contine o mare cantitate de calciu, dar si de proteine ce asigura refacerea corpului. Fiind usor digerabil, asimilarea se producere la fel de repede. Doza zilnica recomandata este de 2-3 pahare.

Alte alimente recomandate:
Carnea de pui ( doza minima 100 g pe zi)
carnea de vaca
boabele de soia (plantele cele mai bogate in proteine)
calciul coral – favorizeaza cresterea oaselor, dar si a parului si unghiilor
ovazul – da senzatie de satietate si previne obezitatea.

Nu este de neglijat nici vitamina D, care ajuta ladezvoltarea structurilor osose. In acest sens poti consuma tofu, cereale, oua si peste (somon si hering)

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cresterea in inaltime nu are legatura cu micul dejun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai Anonima?

| RobertMoon a răspuns:

Creșterea în înălțime e determinată genetic, gen poți fi mica până la 13-14 ani, iar acolo sa ai un boom de creștere.

| DarthNiger a răspuns:

Cand eram copil mancam numai cartofi prajiti de dimineata pana seara si am 1.85-1.86

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- un ou fiert tare;
- un pahar cu lapte cald;
- două banane;
- un sendviș cu suncă, cașcaval, roșii și castraveți;
- un pahar cu suc de citrice;
- o felie de pâine prăjită unsă cu miere.

| Sarcopt a răspuns:

Apucăte de sport

| Andresso a răspuns:

Bea mult lapte, de la țărani, nu cel de la supermarketuri ca e fake, mai mult rau iti face. Ai încredere. Gaseste lapte de la țărani natural de vaca (ar fi cel mai gustos zic) si il fierbi si bei in fiecare dimineata