| Deita a întrebat:

Ce metoda pot sa folosesc pentru dureri mari de cap, poate stiti si ati incercat deja, ce spun cei mai invirsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poti lua un fasconal sau fervex. Apoi aplica pe tample un balsam cu menta si eucalipt. Daca durerile persista in timp, trebuie gasita cauza. Poate fi din cauza ochilor, a tensiunii arteriale, a unei anemii, sinuzite-asa ca mergi fuguta la medic! Sanatate multa si ai grija de tine!

| Bacemi a răspuns:

Eu folosesc Nurofen. Dar isi face efectul la fiecare in parte mai devreme sau mai tarziu. Eu iau o pastila si dupa ma culc daca vad ca nu imi revin.

| mioara a răspuns:

Daca nu beau cafea de dimineata ma doare capul toata ziua, dar iau si un antinevralgic p.

| Leea1234 a răspuns:

Saridon si ketonal

| myckey a răspuns:

Nurofen, capsule moi de 200... un ceai cald si un pic de somn...

Răspuns utilizator avertizat
| CatalinMG a răspuns:

De obicei un nurofen. Si cateva minute sa stai intinsa in pat cu capul pe o perna moale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o betziee luuuunga, cand imi crapa capul de durere de`mi vine sa ma urc pe peretzi si zic ca nu o sa mai beau niciodata cu toate ca stiu ca nu este adevarat... 2 TADOR si in 5 maxim 10 minute imi revin. si nurofen este destul de bun dar nu stiu de ce la mine nu`si prea face efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Durerile de cap indică diferite afecţiuni, inclusiv cele de ficat.
În astfel de situaţii se impune un control medical amănunţit: un computer tomograf, un R. M. N. cu substanţă de contrast (dacă starea de sănătate a ta permite), analize de sânge (transaminazele), encefalogramă, etc.
În urma diagnosticului diferenţial se poate institui şi o medicaţie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POTI folosi o aspirina

| catel a răspuns:

Pe cat posibil nu lua medicamente! O perioada mare de timp am avut dureri mari de cap, nu insuportabile, dar destul de deranjante, cat sa nu prea am chef de munca. Am incercat pe la tot felul de dr. dar degeaba. Remediul l-am gasit... nu o sa va vina sa credeti, in cafea. Da, dar nu oricum preparata. Nu consumam cafea deloc si am inceput sa beau cate... aprox 100 ml de cafea. Preparare: cafeaua sa fie rece. Se stoarce o jumatate de lamaie si se amesteca cu 2-4 lingurite de miere de albina, dupa care se toarna cafeaua rece peste amestecul de miere si zeama de lamaie. Se pot modifica masurile de la miere si lamaie, dupa gust.