| Iulian3038 a întrebat:

Ce nu trebuie sa bem/consumam ca sa nu avem probleme cu inima stiu ca cola energizant cafea sunt excluse, altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu-ti consumi nervii si sa nu faci supra-eforturi fara antrenament si incalzire in prealabil!

| MihaelaDart a răspuns:

Stresul este cel mai nociv pentru om, nu e musai sa nu consumi "n" produse care crezând că fac rău inimii, daca stresul nu-l elimini din viața ta.
Spun din experiența soțului meu! Stresul este cel mai mare dușman al sănătății! Poți să fi și nefumător și să mănânci sănătos, dar daca ești supus stresului cotidian, degeaba.

| GdX a răspuns:

Nervii, grasimi, carbohidrati si sa nu depui efort prea mare.

| RobertMoon a răspuns:

Sarea nu este buna, ceaiul negru, ceaiul verde fata de cele mentionate de tine.

| gheorghe699 a răspuns:

Eu beau cafea zilnic, dimineata, pranz, seara si de cate ori imi e sete ..si nu am probleme ..cu cat te feresti mai mult cu atat devi mai sensibil.

| ziptrack a răspuns:

Inima este dependenta de potasiu si de conenzima Q10.

Exista alimente care stimuleaza excretia potasiului din corp, alimente precum cafea, bauturi acide, etc. Incearca sa nu consumi prea des aceste alimente, iar in schimb consuma alimente cu continut ridicat de potasiu precum cartofi copti cu tot cu coaja (cei mai indicati), fasole, grane integrale (grau, secara, ovaz, orz, orez, etc), iaurt, banane, curmale, etc

Coenzima Q10 gasesti in ficat, organe, carne rosie, oua, nuci, seminte, etc. Nu iti recomand pastilele deoarece aceste mai mult fac rau decat bine.

| Vladut123456 a răspuns:

Grasimi,dar daca ne-am lua dupa astea ar trebui sa mancam numai verdeata, efectele nu vor aparea imediat, vor aparea de la o varsa mai inaintata.

| KLLO a răspuns:

Fara cafea, fara cola, fara energizante, cat mai putin zahar si poti manca grasimi, dar nu ulei ars care e in cartofi prajiti, si fa sport

Nimic in afara de apa
de mancat nu junk foods, doar legume, fructe si carne