| derita a întrebat:

Ce nu trebuie sa faci inainte de analizele de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa nu mananci in ultimele 6 ore daca ti se recolteza glicemie, sa nu fii in perioada menstruala daca ti se recomanda teste de coagulare. In cele 6 ore in care nu ai voie sa mananci, ai voie sa bei apa plata sau minerala, dar nu cafea sau ceai. Daca iti recoltezi exsudat faringian nu ai voie sa te speli pe dinti in dimineata respectiva.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa mananci sau sa bei alcool, cafea. Poti bea apa

Bula
| Bula a răspuns:

Sigur: sa nu mananci inainte cu 12 ore, sa nu consumi dulciuri sau alte produse zaharoase / fainoase inainte cu 24 ore etc.
Cand te trimite medicul la analize, intreaba-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Analizele de sînge se recoltesză dimineața, cel târziu ora 8.30.
Se recoltează pe stomacol gol, nu se consumă alimente și băuturi alcoolice, și nu se recomandă persoanelor care vin din schimbul trei de lucru.
Sănătate.
Pa.