| perla a întrebat:

Ce parere aveti de fetele care sunt anorexice! refuza sa manince pentru ca au ideea ca se ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T. AC a răspuns:

Sunt superficiale daca e sa te ingrasi te ingrasi cat iti permite corpul dar daca face asta risca sa isi imbolnaveasca corpul si in loc sa ramana la fel de silueta cum e construita mai peste cativa ani se ingrasa exagerat sau atinge alte boli pe viitor exemplu diabet isi ataca singure pancreasul, mai bine asa cum sunt ele de natura ca daca slabesc fortat bazinul le ramane lat sau nu se deszvolta anumite oase de fapt ce vb prostii aici nu se dezvolta cum trebuie totul merge aiurea
si un baiat care stie sa aprecieze o fata acela stie sa ii citeasca dupa forma fetei si a mainilor cum ar trebui sa fie si vede cum este, atnci nu mai apreciaza atat de mult fata respectiva pentru gandirea ei
sincer pe mine nu ma deranjeaza aspectul altora daca mi-ar vedea cinevalumea mea cei cu care ma simt bine ar tipa si ar fugi sau ar lesina pe cuvant :happy dar asta nu ma deranjeaza la ei sunt oameni grozavi si chiar daca lumea ii respinge eu ii accept asa cum sunt si ei pe mine in ciuda diferentelor pe care le avem happy
in final o parere mai proasta dar totusi fiecare face ce vrea cu corpul sau dar sfatul meu sa pastreze ce au (sanatatea)

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Anorexia este o boala si trebuie tratata ca atare. O persoana anorexica poate si muri prin infometare si subminarea propriului corp.Boala se trateaza la psihiatrie! Pana nu este prea tarziu.Chiar daca persoana nu moare, lipseste corpul de vitamine si minerale si asta declanseaza alte boli, si scarde rezistenta si sistemul imunitar. Oricine face asa ceva ar trebui sa inceteze imediat! Uite un link despre anorexie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anorexie_nervoas%C4%83

soothe
| soothe a răspuns:

Anorexia este o dezechilibru - o boala. Consecintele acesteia sunt pe toata viata. O persoana anorexica are sansa ca in afara slabirii sistemului imunitar sa isi lezeze creierul (care este alcatuit din 70% grasime). Asa ca persoanele anorexice au sansa sa se (literalmente) prosteasca (mai mult sau mai putin) pe Toata viata. De ceea este necesar ajutor medical pentru aceste persoane.
Ce parere am? Educatia si sistemul in care traim este de vina, moda si teribilismul. Ele n-au nici o vina. Trag ponoasele.

| madagascar a răspuns:

Fetele anorexice nu sunt asa datorita faptului ca refuza sa manance sau cel putin nu toate, alea se numesc bulimice care au si o problema psihica cred ca se ingrasa, sunt persoane care mananca dar datorita unor boli sau a arderilor puternice nu se ingrasa, eu mananc destul demult si mai ales seara si nu pun un gram pe mine, am aceiasi greutate de cativa ani cu mici oscilati, mi-as dori sa pun macar 5 kg dar nu reusesc, asta e, dar asta nu inseamna ca vreau sa fiu slaba. abia cand te apropi de 30 ani arderile nu mai sunt la fel ca la 20 si daca mai faci si copii se depune sigur.eu nu imi mai fac griji pentru ca am timp sa ma ingras

| dienuk a răspuns:

Fetele din familii in care atat parintii, cat si bunicii au avut parte de o educatie aleasa sunt predispuse catre problemele de alimentatie, ele putand suferi de bulimie sau anorexie.

Studiul care a scos la iveala aceasta predispozitie, care creste direct proportional cu notele obtinute la scoala de catre fete, a fost realizat pe 13. 000 de tinere din Suedia, in perrioada 1952 - 1989, relateaza Reuters, citat de MSNBC.

Cercetarea arata ca cu cat educatia parintilor si bunicilor era mai inalta, cu atat fetele erau mai predispuse la probleme de alimentatie. In perioada de monitorizare, 55 de tinere au fost internate cu anorexie sau alte probleme.

O posibila explicatie a acestei predispozitii ar putea fi aceea ce, in general, aceste tinere resimt presiunea de a fi perfecte, de a se ridica la asteptarile deloc mici ale parintilor, fapt ce le face sa fie mai vulnerabile.

Stresul de a fi perfecte, combinat cu o parere proasta de sine si sentimentul ca orice ar face nu se vor putea la asteptarile celorlalti joaca un rol crucial in anorexie si bulimie, a explicat Dr. Jennie Ahren-Moonga, de la Institutul Karolinska din Stockholm.

Risc de 6 ori mai mare daca bunicii din partea mamei sunt licentiati

In ansamblu, fetele ai caror parinti sunt licentiati au o dubla predispozitie catre aceste probleme de alimentatie fata de alte tinere ai caror parinti n-au fost studenti.

Riscul este de sase ori mai mare in cazul in care bunicii din partea mamei detin diplome.

| dienuk a răspuns:

Cei mai expusi riscului de a suferi tulburari alimentare de tipul anorexiei sau bulimiei sunt adolescentii, si in special fetele, care nu se simt niciodata suficient de bine in pielea lor.

Cauzele sunt multe, dar pe primul plan se afla dorinta extrem de intensa la aceasta varsta de a deveni atractiv pentru sexul opus, nereusitele conducand fie la excese alimentare fie, dimpotriva, la privarea de hrana.

Nici mass-media nu ii incurajeaza prea mult pe tineri sa se alimenteze sanatos. Deseori, langa un articol in care se vorbeste despre ce, cat si cum ar trebui sa manance zilnic un copil aflat in crestere, apar zece articole si fotografii care evidentiaza siluetele perfecte, chiar daca photoshopate, ale vedetelor de la Hollywood, idolii adolescentilor de azi.

Iar daca, in plus, familia nu are obiceiuri alimentare sanatoase, atunci riscul ca un copil sa cada intr-o extrema sau cealalta din punct de vedere al alimentatiei creste foarte mult.

De aceea parintii trebuie sa intervina imediat cum sesizeaza ca ceva nu este in regula din acest punct de vedere, atentioneaza psihologul Christina Botto, citata de site-ul parentingateenager.com.

Ea subliniaza contrastele intre baietii si fetele aflate la varsta adolescentei pe tema alimentatiei. Astfel, in timp ce fetele vor sa fie cat mai slabe, pentru a arata cat mai bine in hainele la moda din ce in ce mai sumare, baietii, dimpotriva, vor sa para cat mai solizi, mai musculosi, mai puternici, apeland pentru asta la mancare...

| cristianpopa a răspuns:

Sunt bolnave si au nevoie de ajutor urgent. Nu se plac pe ele asa cum sunt si gasesc scuze, ca anorexia sa devina ceea ce vor. Cand ajung asa cum sunt, le place o perioada, apoi iar se supara pe ele si se ingrasa. Problema e in interior, ca si frumusetea de altfel. Fericirea e o stare de interior.

| eugem35 a răspuns:

Cred ca au pitici pe creier ce sa le faci nu ai vazut ca s-a spanzurat pentru ca nu se potrivea cu iubitu dumnezeu so ierte ce sa le faci imi pare rau pentru ele mananc sa traiesc

| SweetPrinces a răspuns:

happy Eu sunt una dintre ele

| liongirl a răspuns:

Buna!`Parerea mea despre ele este ca sunt inconstiente!`Totusi, hai sa fim seriosi, anorexia este o boala care trebuie tratata fie ca vrei, fie ca nu.winking
Poate sa vina si Papa de la Roma sa-mi spuna mie ca ele nu au nicio vina si sa le ia apararea, ca eu tot nu-mi schimb parerea!`
ATENTIE:Frumusetea e trecatoare, dar frumusetea interioara e cea mai de pret!`winking

| c0rinutza a răspuns:

Eu cred ca gandul ca o se se ingrasa le tulbura un pic si nu mai mananca cateva zile si pe urma se obisnuiesc asa si devin anolexice