| SahnaKumar a întrebat:

Ce părere aveţi despre fetele anorexice și anorexie în sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anorexia este o boala psihica foarte severa, care lasata netrata duce la moarte.
Daca cunostoi o asemenea fata, ia-o de mana si du-o la un psihiatru, pentru a primii ajutorul necesar acum, inainte sa fie prea tarziu pentru ea.

| SahnaKumar explică (pentru Violleta2022):

Eu am problema asta. Sunt conștientă de ce fac, mă întreb dacă la un moment dat aș putea să mă opresc sau creează o oarecare dependenţă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SahnaKumar):

De fapt, la un moment dat nu te mai poti oprii, de aceea trebuie sa te opresti azi, acum, cand inca mai poti!

| Donsavas a răspuns:

Pai depinde ce faci fiind anorexica. Bagi in gura si vomiti la comanda? De ce ai mai manca atunci?
Cumva ai vrea sa ti post negru dar nu esti credincioasa? Te aduci intr-un stadiu de subnutritie sau infometare pentru ca? De slabit poti slabi daca nu esti genul de persoana care traieste sa manance si pur si simplu faci miscare,mai ales pe frig. Cand e cald,poti profita de razele solare pentru a-ti lua rezerva de vitamina D. Ai putea sa te asiguri ca nu te saturi niciodata la masa,mancand des si putin,decat sa te auto vatamezi pe interior.
Ai putea combina inteligent alimentele dar nu sa le arunci sau sa nu te uiti la ele cand altii muncesc,cersesc sau fura pentru a le consuma. Fara a supravietui sau a avea o stare de sanatate buna,omul nu poate face nimic. Stiu ca eu nu rezolv cauza acum ci doar ma axez pe efecte,dar totusi,uita-te la toate astea daca tot esti constienta! A da si nu mai cere parerea lumii. Pana la urma,nu dorm ei cu tine si nu ei iti poarta de grija. Te vad de cateva ori, iti zic ce au de zis si fiecare isi vede de viata lui. Unde e marele deranj pentru care ar trebui tu sa te schimbi? Da, o schimbare trebuie sa faci, la nivel mental, dar nu fizic si nu in ritmul asta.

| SahnaKumar explică (pentru Donsavas):

Păi dacă nu ceream părerea cuiva, înnebuneam. Și nu am nevoie să-mi poarte de grijă cineva, voiam părerea și atât!
Cu părinţii nu pot absolut deloc discuta ceva serios ce ţine de mine sau de viaţa mea, la psiholog nu mă pot duce... Și tu îmi spui acum că de ce cer o simplă părere care, de fapt, pentru mine înseamnă ceva în cazul acesta.
Te rog să nu mai răspunzi întrebărilor dacă nu poţi ajuta.

| Donsavas a răspuns (pentru SahnaKumar):

Dacă ești minora, poți apela la consilierul scolii. Discuți cu el căci el are timpul necesar dedicat unor astfel de treburi. Părinții nu te pot ajuta cu nimic ce tine de psihologie dacă nu sunt profesionisti și nu se angajează sa te ajute. Spune le sa facă măcar atât pentru tine ori discuta cu diriginta sau psihologul de acolo sa poarte discuția cu ai tai, când reîncepi scoala. Aici, pe TPU, se dau doar indicații, nu se consiliază oameni căci e foarte greu și pentru o persoana autorizata.

| Clorox a răspuns:

Du-te la psihiatru, nu e bine ce faci, se ajuge foarte grav.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Anorexia este o boala si trebuie tratata ca atare. Fiindca infometarea nu are ce sa aduca bun dupa ea. Daca esti consienta ca ai o problema, discuta cu parintii, cu un psiholog, urmeaza un tratament. Este si un forum anorexie-bulimie, unde gasesti si poti discuta cu persoane cu aceeasi problema.