| Rienmedire a întrebat:

Ce parere aveti de legumele congelate? Dau funda pentru cel mai explicit raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Nu, nu isi pierd din proprietati, nici din gust.
Dar nu poti fi folosite ca legume proaspete. In salate de exemplu. Atunci, gustul si textura sunt modificate. Dar gatite, au acelasi gust, aroma, etc, ca cele proaspete. Atentie! Se pun la gatit congelate, nu dezghetate!

4 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

In ce sens?

Ma gandesc doar la un lucru:
De cand exista congelatoarele, e mai comod sa fie astfel pastrate peste iarna. Si apoi folosite la mancare gatita.
Dar poate tu vrei altceva?

| Rienmedire explică (pentru NunuNini):

Isi pierd din proprietati, din gust? la detalii de genul ma asteptam

| Rienmedire explică (pentru NunuNini):

Deci daca le pun la fiert trebuie sa le pun inghetate?

| NunuNini a răspuns (pentru Rienmedire):

Da.
Dra taiate sau cum vrei sa le gatesti.

| NunuNini a răspuns (pentru Rienmedire):

Nu, nu isi pierd din proprietati, nici din gust.
Dar nu poti fi folosite ca legume proaspete. In salate de exemplu. Atunci, gustul si textura sunt modificate. Dar gatite, au acelasi gust, aroma, etc, ca cele proaspete. Atentie! Se pun la gatit congelate, nu dezghetate!