| Manticora a întrebat:

Ce parere aveti despre dieta leului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca-i 100% carnivora!

| Eireann a răspuns:

Este extrem de restrictiva, chiar mai restrictiva decat Atkins despre care se stie ca creste riscul de cancer, diabet si boli cardiovasculare.
Dieta asta te poate ajuta sa pierzi niste kilograme cat timp te tii de ea ( si cu cat o dieta e mai restrictiva cu atat te tii mai putin de ea) dar nu uita ca pe termen scurt afecteaza pielea (eliminarea toxinelor o sa aiba loc inclusiv prin piele deci o sa apara iritatii, etc) parul (care o sa sufere din cauza lipseri de vitamine si nutrienti care intra in structura firului de par deci o sa duca la fire mai fragile deci caderea parului) si dintii+ oasele ( dieta saraca in carbohidrati are ca efect secundar demineralizarea dintilor si a oaselor si eliminarea calciului prin urina). Deci o sa ai cu 5 kilograme in minus dar o sa arati mai rau din toate punctele de vedere. Si din pacate efectele astea negative o sa ia mult timp sa fie corectate, timp in care sigur pui la loc orice gram pierdut prin dieta -minune.

| 120bulevard a răspuns:

Ca model de alimentație, dieta leului este foarte restrictivă și nu este recomandată de către specialiști în nutriție. Această dietă se bazează pe consumul predominant de carne, împreună cu alte alimente bogate în proteine și grăsimi, și exclude aproape complet carbohidrații. În ciuda faptului că poate duce la o pierdere rapidă în greutate, această dietă poate fi periculoasă pentru sănătate. Consumul excesiv de carne și de produse alimentare bogate în grăsimi poate crește riscul de boli de inimă, diabet și alte afecțiuni de sănătate. În plus, limitarea carbohidraților poate duce la deficiențe nutriționale, inclusiv în ceea ce privește aportul de fibre și vitamine.

| vmorghulis a răspuns:

În general, ar trebui să fii sceptic în privința oricărei diete care promite pierderea rapidă în greutate sau îți cere să elimini complet anumite alimente sau grupe alimentare din dieta ta. Înainte de a încerca o dietă nouă, este întotdeauna recomandat să consulți un medic sau un nutriționist pentru a te asigura că este sigură și sănătoasă pentru tine.

În plus, cel mai important este să urmezi o dietă echilibrată și sănătoasă, care să includă o varietate de alimente din toate grupele alimentare, în cantități moderate și să fii activ fizic. O dietă sănătoasă ar trebui să fie un stil de viață pe termen lung, nu o soluție rapidă pentru pierderea în greutate sau îmbunătățirea sănătății.

| darctron a răspuns:

Inutilă că orice altă dieta, fiecare corp e diferit si are nevoi diferite, trebuie să ți-l cunoști pe al tău, dar în general cel mai sănătos e sa mănânci din 2 in 2 ore puțin din câte ceva diferit, nu exclude nimic,
așa îți formezi un metabolism F1 și lași celulele sa se regenereze, și multe alte chestii super.
dieta leului pare gen ceva inventat de vreun interlop care își petrece viața la sală și pe Facebook, pentru că ce-i drept, îți dă proteine și carbohidrați mulți, dar îți îngreunează metabolismul și sufocă celulele, deoarece carnea este foarte greu de digerat și de procesat, putini știu asta, și dacă ajungi să mănânci carne zi de zi, hormonii tăi o iau razna și cu ei și stomacul, ficatul, metabolismul și creierul, pentru că carbohidrații complecși dăunează creierului.
las-o baltă

| Sapodernac a răspuns:

Leul este carnivor.