| J0B0MAT a întrebat:

Ce părere aveţi despre doctorii străini care vin şi profesează în România? Credeţi că sunt mai bine/mai slab pregătiţi? Aţi avut experienţe plăcute/neplăcute cu astfel de doctori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am avut cativa prieteni din afara care au venit sa practice la noi si majoritatea erau foarte dezamagiti de practicile doctorilor romani, considerand doctorii nostri foarte neprofesionali din diverse motive. Deci, cred ca as spune ca sunt mai bine pregatiti.

15 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde la ce te referi ca strain. Studiez in domeniu si am multi colegi straini. Toti de la medicina pot confirma ca ei se implica cel mai putin in porcesul de invatat si au notele cele mai mici. Nu as avea niciodata incredere in ei.
Daca te referi la cei care termina facultatea in afara si apoi vin in Romania, atunci da, ei sunt pregatiti mai bine decat cei originari in strainatate si care studiaza si apoi profeseaza aici.

| RAY a răspuns:

Eu personal am avut o exprienta foarte buna, ma durea in piept de cateva zile bune cand am mers la spital romanii mau trimis la privat ca cica sunt tanar si na sunt sanatos, acolo am intarnit un arab care m-a ajutat foarte mult si ma internat o zi, personal cred ca doctori straini sunt net superiori ca seriozitate celor romanii, doctori romani asteapta doar banii atat nu le dai te lasa sa mori, la arabul ala nu i-am dat nimic si m-a ajutat

| J0B0MAT explică (pentru RAY):

Nu pot să îţi dau vot.Ori mai au de lucrat la noua interfaţă a site-ului, ori au ceva cu tine.laughing

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu isi apare evalueaza?

| J0B0MAT explică (pentru RAY):

Ba da, dar nu merge apoi să votez.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Descarca o noua versiune de java daca tot nu merge e vina TPU, nici la mine nu merge bine eu am windows 7 versiune veche de java

| J0B0MAT explică (pentru RAY):

Am windows 8, java cred că e actualizat.Este de la ei dacă nici ţie nu îţi merge.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Acum merge

| J0B0MAT explică (pentru RAY):

La mine nu.E clar.Au ceva cu tine.
Mersi de voturi.

| RAY a răspuns (pentru J0B0MAT):

Npc, rasism tehnologic ce sa spun

| Florentina9210 a răspuns:

Eu am avut experiente placute cu medici din strainatate, si experiente neplacute si multe dezamagiri cu cei de aici. Nu zic ca nu sunt medici buni aici, dar eu nu i-am gasit. Si de aceea, am ales sa dau cateva mii de euro, in loc de cateva sute in tara.

| J0B0MAT explică (pentru Florentina9210):

Deci tu ai mers în străinătate la medici...

| Florentina9210 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ma simt extrem de mandra sa spun ca DA! Am mers!

| J0B0MAT explică (pentru Florentina9210):

Ok.
Mă refeream la medicii străini care vin aici.Sunt convinsă că în străinătate sunt medici mai buni.

| CuriousStuff a răspuns:

Ca in oricare alta situatie nu poti sa generalizezi spunand ca TOTI sunt mai bine pregatiti sau mai slab pregatiti. Sunt oameni si oameni, probabil unii sunt foarte buni si altii nu asa buni, dar asta nu tine absolut deloc de etnia sau nationalitatea medicului.