| vmalex21 a întrebat:

Ce parere aveti despre lentilele heliomate? Acum un an am descoperit ca am miopie, am dioptrii -0.50 si -0.75 care la ultimul control au devenit -0.75 si -1.00(nu am prea purtat ochelarii). Sunt eficiente? Ajuta cu ceva? Se pot combina cu tratamentul antireflex? Cam cat ar costa si ce producatori recomandati? Ce culoare este mai buna in cazul lentilelor heliomate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Indiferent de dioptrii, lentilele heliomate te ajuta daca ochii tai sunt sensibili la lumina. Eu am ales varianta asta pentru ca ma usturau ochii cand ieseam iarna afara (din cauza zapezii) sau vara cand soarele era in mijlocul cerului. De cand cu heliomatele nu mai am astfel de probleme. Nu este o varietate prea mare de culori. Maro, negru (cenusiu) si uneori verde parca (nu toate cabinetele de optica medicala aduc pe verde). Cel mai bine alegi culoarea in functie de rama ochelarilor. Eu am rama maro si lentile maro. Din cate am inteles lentilele negre distorsioneaza mai putin culorile atunci cand se intuneca, insa mie imi place sa vad lumea din jurul meu in nuante mai calde (maronii).
Preturile sunt mai mari, insa daca ai ochi sensibili merita.

| vmalex21 explică (pentru PeFuga):

Nu sunt problemele cu lentilele heliomate la condus? Pai tocmai asta e problema ca si pe mine ma ustura si imi obosesc ochii de la reflexia zapezii si de la lumina puternica.Rama mea e metalica si e neagra. Lentilele maro ar fi ok? Ce producator imi recomanzi? As opta pentru lentile heliomate deoarece nu mai pot purta ochelari de soare dar nu as vrea sa am probleme la condus sau noaptea din cauza lor.

| PeFuga a răspuns (pentru vmalex21):

Pai cred ca e mai bine cu heliomate decat fara si sa te orbeasca lumina si sa iti afecteze astfel condusul... Eu inca nu am carnet de conducere, saptamana viitoare abia ma apuc de sofat, dar nu imi fac griji din cauza ochelarilor.

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dioptriile oricum o să-ți crească indiferent dacă porți sau nu ochelari.
Eu i-am purtat permanent, și în vreo 6-7 ani, au crescut de la -0.5 la -3.75 respectiv -3.50.

Lentilele heliomate sunt bune, aveam și eu într-o perioadă...

| vmalex21 explică (pentru zurick):

Sunt constient ca vor mai creste, asta e, m-am impacat cu ideea.Problema e ca trebuie sa vad bine, e cam nasol sa ai probleme cu vederea pe strada, in trafic, etc.M-am gandit in timp sa recurg la o operatie cu laser...

| PeFuga a răspuns:

Revin cu un update... Chiar ajuta la condus. Adica e mai usor de suportat lumina puternica si te poti concentra la drum in loc sa te chinui sa tii ochii deschisi ca sa vezi ceva prin parbriz.

| vmalex21 explică (pentru PeFuga):

Mersi de update, intre timp mi-am facut ochelarii heliomati, am ales tot culoarea Maro de la Interoptik, sunt produse in Romania sub licenta Rodenstock.Au costat 570 de lei amandoua dar a meritat, ochii nu-mi mai obosesc si nu mai ma incrunt.Mai nasol e cand intri cu lentilele inchise intr-o incapere intunecoasa, e bezna totala.